Príplatky za prácu v noci a cez víkend by sa mali opäť odpojiť od minimálnej mzdy, žiadajú zamestnávatelia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zamestnancom by sa nemali zvyšovať príplatky za prácu v noci či cez víkend podľa toho, ako stúpa minimálna mzda na Slovensku. Žiada to Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD).

To, že sa tieto príplatky od začiatku júna opätovne naviazali na minimálnu mzdu, považuje za porušenie dohody sociálnych partnerov uzavretej počas vlaňajšieho rokovania o minimálnej mzde. Príplatky pre zamestnancov za prácu v neštandardnom čase by sa podľa zamestnávateľov mali opäť určiť fixnou sumou.

Porušenie dohody

„Opätovné napojenie príplatkov na výšku minimálnej mzdy považujeme za porušenie dohody sociálnych partnerov, ktorá má byť bezvýhradne akceptovaná, a to každou politickou entitou,“ uviedla APZD.

Tento krok podľa zamestnávateľov robí systém opätovne nepredvídateľným a zvýšil im náklady. V tomto roku stúpli náklady v súkromnom sektore o 70 miliónov eur a vo verejnom sektore o 20 miliónov eur, v budúcom roku to bude o ďalších 180 miliónov eur.

„Slovensko poskytuje oproti iným krajinám viac typov príplatkov a často aj vo vyššom percente,“ upozorňuje APZD.

Od júna zarobia viac

Za prácu v sobotu, nedeľu a v noci zarobia zamestnanci od júna viac. Príplatky za prácu v neštandardnom čase, ktoré boli v Zákonníku práce stanovené pevnou sumou, sa totiž od začiatku júna opätovne naviazali na minimálnu mzdu.

Zmenu zaviedla novela Zákonníka práce od poslancov za stranu Smer-SD Martina Nemkyho a Borisa Suska.

Základná suma príplatku za prácu v sobotu do konca mája dosahovala 1,79 eura za každú hodinu práce. Po novom opäť tvorí najmenej 50 % minimálnej hodinovej mzdy, teda 2,012 eura. Základná výška príplatku za prácu v nedeľu od 1. júna stúpla z 3,58 eura na 4,03 eura za každú odpracovanú hodinu. Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu vykonávanú medzi 22:00 a 6:00 do konca mája dosahovalo 1,43 eura za hodinu. Od začiatku júna sa základná suma príplatku za nočnú prácu zvýšila na 1,609 eura, čo tvorí 40 % z minimálnej hodinovej mzdy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris SuskoMartin Nemky
Firmy a inštitúcie APZD Asociácia priemyselných zväzov a dopravy