Ratingová agentúra Fitch zhoršila rating Slovenska o jeden stupeň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, ekonomika
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Negatívne dopady šírenia nového koronavírusu už prepisujú aj slovenské ratingové hodnotenie. Agentúra Fitch totiž znížila rating Slovenska o jeden stupeň z úrovne A+ na A so stabilným výhľadom. Informovalo o tom ministerstvo financií s tým, že za znížením ratingového hodnotenia sú primárne práve dôsledky koronakrízy na slovenskú ekonomiku. Rezort tiež pripomína, že Fitch k tomuto kroku pristúpil iba krátko po tom, čo agentúra Moody’s zhoršila výhľad nášho bankového systému.

„Aj keď je za znížením ratingu pandémia, musíme to vidieť v širších súvislostiach. Tie hovoria, že bývalé vlády Smeru-SD trestuhodne premrhali mohutný hospodársky rast v minulých rokoch a nevytvorili rezervy na zlé časy, ktoré teraz prišli,“ tvrdí minister financií Eduard Heger. Vlády Smeru podľa neho za 12 rokov naopak vyprodukovali dlh vo výške takmer 25 miliárd eur.

Ekonomika prudko klesne, deficit vzrastie

Agentúra Fitch predpokladá, že v tomto roku klesne hrubý domáci produkt Slovenska až o 10 %, pričom deficit verejných financií sa prehĺbi na 7,7 % hrubého domáceho produktu. Výsledkom tak bude aj prehĺbenie dlhu verejnej správy z minuloročných 48 % hrubého domáceho produktu na takmer 60 % výkonu ekonomiky v tomto roku. Agentúra Fitch zároveň predpokladá, že slovenské hospodárstvo sa opätovne naštartuje v druhom polroku tohto roka a v budúcom roku by malo stúpnuť o 6,8 %.

Podľa ministra Hegera pritom zhoršenie ratingu pravdepodobne v budúcnosti o niečo predraží aj financovanie slovenského dlhu. „V stredu sme si však za veľmi dobrých podmienok dokázali požičať 4 miliardy eur, čo je zároveň dôkaz, že investori tejto vláde dôverujú. Osobne beriem mierne zníženie ratingu ako zdvihnutý prst a súčasne výzvu, že hneď ako kríza pominie musíme začať realizovať dôveryhodný plán konsolidácie verejných financií. Zdravé verejné financie sa musia stať vecou národnej cti,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard Heger
Firmy a inštitúcie Fitch Ratings