Reálne mzdy Slovákov prvýkrát klesli vo všetkých odvetviach. Ktorých sa to dotklo najviac?

Peňaženka, mzda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku v októbri medziročne vzrástla vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach. Hrubé zárobky stúpli od necelých troch percent v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev až do 14 percent v ubytovaní či v stavebníctve.

Dopad inflácie

Vysoká inflácia však spôsobila, že reálne mzdy medziročne klesli prvýkrát vo všetkých odvetviach. Najviac zasiahnuté boli reštaurácie a pohostinstvá, kde reálne mzdy klesli o 10,4 percenta.

Pokles reálnej mzdy o 7 a viac percent bol vo veľkoobchode, informáciách a komunikácii, v predaji a oprave motorových vozidiel, ale aj vo vybraných trhových službách.

Pokles miezd nižší ako jedno percento bol v ubytovaní a v stavebníctve. Informoval o tom Štatisticky úrad SR.

Odolalo len odvetvie ubytovania

V priemere za desať mesiacov tohto roka sa nominálna mesačná mzda v priemere v jednotlivých odvetviach medziročne zvýšila od 5 do 19 percent. Vysokému tempu inflácie od začiatku roka odolalo len odvetvie ubytovania, v ktorom mzdy reálne vzrástli o viac ako 6 percent.

Vďaka rastu miezd sa tak ubytovanie v rebríčku najnižších miezd posúva na nižšie priečky a prekonalo napríklad stavebníctvo.

V ostatných deviatich odvetviach mzda klesla, najviac o viac ako 6 percent sa medziročne reálne prepadla vo vybraných trhových službách a v informáciách a komunikácii. Výraznejší pokles sa prejavil aj v priemysle, kde medziročne reálna mzda klesla o 3,6 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR