Už je známe, kedy niektorí rodičia dostanú 333-eurový príspevok na dieťa

Matka, dieťa, peniaze
Foto: ilustračné, www.thinkstock.com
  • aktualizované 23. júna 14:38

Vláda vyplatí jednorazový 333-eurový príspevok len na tretinu detí, ktoré žijú v rodinách v hmotnej núdzi.

Pôjde o domácnosti s nezaopatrenými deťmi, ktoré sa pre pandémiu COVID-19 dostali do systému pomoci v hmotnej núdzi najskôr v marci minulého roka a najneskôr v apríli tohto roka. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v stredu s pripomienkou schválila vláda.

Peniaze na účet aj poštou

Podľa ministerstva práce a sociálnych vecí nárok na túto dávku získa 13,6 tisíca detí, ktoré žijú v 7,2 tisíca domácnostiach. Ku koncu apríla tohto roka pritom bolo v hmotnej núdzi 45,3 tisíca nezaopatrených detí.

Vyplatenie jednorazového príspevku si zo štátneho rozpočtu vyžiada 4,5 milióna eur. Rezort práce upozorňuje na to, že tieto finančné prostriedky nemá zabezpečené vo svojej rozpočtovej kapitole.

Ako po rokovaní vlády uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina), príspevok v sume 333 eur na dieťa by mala časť rodín v hmotnej núdzi dostať na účet 11. až 13. augusta, prípadne poštou 18. až 27. augusta tohto roka.

Ďalší dostanú po 200 eur

Na ďalších 730-tisíc detí by malo ministerstvo práce vyplatiť v októbri tohto roka prídavok na dieťa v sume 200 eur. „V druhej, jesennej fáze by to malo byť cez zvýšený rodinný prídavok, namiesto 25 eur by mali dostať 200 eur, „ povedal minister práce. Pôjde o rodiny, ktorých čistý mesačný príjem nepresahuje 1 470 eur.

„Nakoľko prerušením prezenčného štúdia na školách vypadol, resp. sa znížil príjem domácností a zároveň sa zvýšili výdavky domácností s nezaopatrenými deťmi napríklad na nákup výpočtovej techniky a na výdavky spojené s bývaním a podobne, vznikla potreba pomoci domácnostiam najviac postihnutých chudobou, ktorými sú objektívne domácnosti, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Jednorazový príspevok má podľa rezortu čiastočne vykryť finančnú ujmu, ktorú počas pandémie tieto domácnosti utrpeli a zabezpečiť tak lepšie podmienky pre nezaopatrené deti v týchto domácnostiach. Krajniak minulý týždeň informoval o tom, že deti z rodín s čistým príjmom z práce do sumy 1 470 eur by mali v tomto roku dostať nižší, 200-eurový príspevok na dieťa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRVláda SR