Šéf Bank of England neodmieta plánovanú kryptomenu Facebooku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Online, počítač, mobil
Ilustračné foto. pixabay.com

Guvernér Bank of England Mark Carney upozorňuje, že nová kryptomena by musela spĺňať najvyššie štandardy obozretnej regulácie a ochrany spotrebiteľov.

Bank of England je otvorená možnosti, že novým platobným službám, ako je chystaná kryptomena spoločnosti Facebook Libra, umožní realizovať jednodňové vklady v centrálnej banke. Takéto vklady môžu robiť iba komerčné banky. Guvernér Bank of England Mark Carney povedal, že „má význam zvážiť“ rozšírenie prístupu aj pre nových poskytovateľov platieb, keďže „môžu zlepšiť prenos menovej politiky a zvýšiť konkurenciu“.

Carney upozornil, že centrálna banka „pristupuje k Libre nezaujato ale nie s otvorenými dvermi“. „Musela by spĺňať najvyššie štandardy obozretnej regulácie a ochrany spotrebiteľov,“ dodal. Facebook spoločne s takými partnermi, ako sú spoločnosti Uber, Visa, Mastercard a PayPal, zverejnil plány na zavedenie digitálnej meny Libra začiatkom tohto týždňa.

Predsedníčka výboru pre finančné služby Kongresu USA Maxine Watersová však Facebook vyzvala, aby plány na uvedenie novej kryptomeny pozastavil, kým americký Kongres a regulátori nebudú mať možnosť preskúmať túto problematiku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BoE Britská centrálna bankaFacebook