Slovensko dopredalo dlhopisy za milióny eur, v aukciách bol citeľný rast výnosov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Slovensko si požičalo ďalšie finančné prostriedky. V utorňajšom pokračovaní tohtotýždňových aukcií štátnych bondov v nekonkurenčnej časti totiž štát dopredal dlhopisy spolu za 83,1 mil. eur. V pondelňajšej aukcii v rámci konkurenčnej časti si Slovensko požičalo na finančnom trhu 422 mil. eur. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Celkový dopyt pritom v pondelok presiahol v rámci konkurenčnej časti sumu 1,1 mld. eur. Najvyšší záujem bol o dlhopis s maturitou v máji 2032, kde dopyt presiahol akceptovanú sumu až takmer päťnásobne. Dopyt predstavoval 514 mil. eur, no napokon akceptovaná suma bola na úrovni 110 mil. eur. „Rast výnosov bol citeľný aj v tohtomesačnej aukcii, keď sa výnosy posúvali smerom k pozitívnym hodnotám,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Potreba financovania je aj v tomto roku pre pandémiu COVID-19 podľa analytikov Slovenskej sporiteľne vyššia ako v bežných rokoch. „Preto predpokladáme celkovú tohtoročnú potrebu financovania blízko 10 mld. eur, resp. 10,4 % HDP,“ hovorí Horňák. Situácia na trhoch ostáva podľa neho veľmi priaznivá, dokonca sa oproti novembru ešte mierne zlepšila.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej Horňák
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likviditySlovenská sporiteľňa