Slovensko si požičalo ďalšie financie, dopredali sa dlhopisy za takmer 60 miliónov eur

Peniaze, dlhopisy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko si požičalo ďalšie finančné prostriedky. V utorňajšom pokračovaní tohtotýždňových aukcií štátnych bondov v nekonkurenčnej časti štát dopredal dlhopisy za 59,6 miliónov eur, pričom k dispozícii bolo 64,8 miliónov eur.

V pondelňajšej aukcii v rámci konkurenčnej časti si Slovensko požičalo na finančnom trhu 324 miliónov eur, celkový dopyt pritom dosiahol 1,1 miliardy eur. Celkovo tak tohtotýždňová aukcia dosiahla sumu 383,6 miliónov eur. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Nakúpili cenné papiere

V rámci nekonkurenčnej časti aukcie mali investori záujem o dlhopisy so splatnosťou v júni 2024, pričom zo sumy 28,8 miliónov eur, ktorá bola k dispozícii, nakúpili cenné papiere za 28,2 miliónov eur.

Pri emisii splatnej v apríli 2036 bolo k dispozícii 20,8 milióna eur, čo je aj celkový dopyt. Pri emisii splatnej v októbri 2030 bolo k dispozícii 15,2 milióna eur pri dopyte 10,6 milióna eur.

Rapídny nárast výdavkov

Od začiatku tohto roka do konca septembra sa prostredníctvom aukcií a syndikátneho predaja predali štátne dlhopisy za 4,97 miliardy eur.

Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka situácia v ekonomike v minulom roku a začiatkom tohto roka výrazne zdvihla potreby financovania štátneho rozpočtu. Rapídny nárast výdavkov a výpadok príjmov podľa Horňáka spôsobil, že vláda musela hľadať zdroje financovania na trhoch.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Matej Horňák
    Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likviditySlovenská sporiteľňaVláda SR