Slovensko vykázalo za rok 2020 historicky najlepší výber DPH, úspešnosť sa stále viac zvyšuje

Slovensko peniaze euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko zaznamenalo historický úspech pri hodnotení výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) za rok 2020. Medzera vo výbere DPH sa na Slovensku v roku 2020 podľa Európskej komisie znížila na 13,9 %, čo predstavuje najlepší výsledok od roku 2000.

Zároveň podľa predbežného odhadu Európskej komisie bude pokles daňovej medzery na Slovensku pokračovať aj v roku 2021. Komisia odhaduje pokles až na úrovni 8,8 %. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo financií SR.

Úspešnosť výberu DPH sa zlepšuje

Slovensko podľa rezortu financií od roku 2012 kontinuálne zlepšuje úspešnosť výberu DPH. Kým v roku 2012 sa na DPH nepodarilo vybrať viac ako tretinu jej potenciálneho výnosu, v roku 2020 sa medzera na DPH zúžila na 13,9 %, čo je historicky najlepší výsledok Slovenska podľa aktuálnych meraní Európskej komisie od roku 2000.

„Ak by sa nám v roku 2020 podarilo dosiahnuť úspešnosť výberu DPH priemeru krajín EÚ zodpovedajúcu daňovej medzere na úrovni 9,1 %, rozpočtová kasa by si polepšila o spravodlivo vybraných 380 miliónov eur,“ upozorňuje ministerstvo.

Klesajúci trend zrejme zaznamenáme opäť

Podľa predbežného odhadu Európskej komisie, Inštitútu finančnej politiky, ako aj finančnej správy výraznejší pokles daňovej medzery pokračoval aj v minulom roku.

Vývoj efektívnej daňovej sadzby na DPH naznačuje, že klesajúci trend zaznamenáme aj v aktuálnom roku,“ tvrdí rezort financií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)Finančná správa SRIFP Inštitút finančnej politikyMF Ministerstvo financií SR