Sociálna poisťovňa začína vyplácať mimoriadne zvýšené dôchodky, stúpli už druhýkrát v tomto roku

Dôchodca, dôchodky
Foto: ilustračné, Thinkstock
Tento článok pre vás načítala AI.

Sociálna poisťovňa mimoriadne zvýšila všetky dôchodky o 10,6 percenta. Poberatelia ich dostanú vo svojich augustových výplatných termínoch spolu s doplatkom valorizácie za júl tohto roka.

Všetkým poberateľom, ktorých sa tieto zmeny týkajú, poisťovňa v najbližších dňoch doručí aj rozhodnutie o zvýšení dôchodku. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej Poisťovne Martin Kontúr.

Už druhé zvýšenie v tomto roku

Sociálna poisťovňa tak dôchodky zvýšila už druhýkrát v tomto roku. Od začiatku tohto roka penzie stúpli o 11,8 percenta.

Mimoriadne zvýšenie súvisí s novelou zákona o sociálnom poistení. Ak kumulatívny medzimesačný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za obdobie od 1. júla minulého roka do 31. marca tohto roka podľa tejto novely presiahne päť percent, dôchodkové dávky sa zvýšia od 1. júla 2023.

Sociálna poisťovňa od 1. júla tohto roka zvýšila aj sumy minimálneho dôchodku. Minimálne penzie sa tak „rozmrazili“ a opäť naviazali na sumu životného minima.

Rozšírenie okruhu poberateľov

Základná výška minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia, ktoré sa hodnotia na účely minimálneho dôchodku, sa z doterajších 334,30 eura mesačne zvýšila na 365,70 eura mesačne.

Poberatelia starobného dôchodku a invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, ktorým sa vypláca minimálny dôchodok a ktorých suma dôchodku po mimoriadnom zvýšení o 10,6 % bude stále nižšia ako suma minimálneho dôchodku, budú naďalej poberať minimálny dôchodok, ale v novej, zvýšenej sume.

Na základe nového spôsobu určenia sumy minimálneho dôchodku sa tiež rozšíril okruh poberateľov dôchodku, ktorí minimálny dôchodok nepoberali a ktorým od 1. júla tohto roka nárok na minimálny dôchodok vznikol.

Dôchodkové dávky zvýšené o 10,6 % a starobné dôchodky alebo invalidné dôchodky vyplácané po dovŕšení dôchodkového veku zvýšené na nové sumy minimálneho dôchodku poisťovňa prvýkrát vyplatí v auguste. Zvýšené sú spätne od 1. júla tohto roka a za obdobie od 1. júla tohto roka do dňa splátky dôchodku v auguste poisťovňa penzistom vyplatí doplatok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Kontúr
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa