Súbor finančných nástrojov sa rozšíri o DLT technológie, analytik povedal viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Investovanie, investičné fondy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Súbor finančných nástrojov sa rozšíri aj o DLT finančné nástroje, čiže o technológiu distribuovaných záznamov. Ministerstvo financií zverejnilo zatiaľ predbežnú informáciu k novele zákona o cenných papieroch a investičných službách.

Ide o implementáciu euronariadenia a prípravu do budúcna. V súčasnosti aplikovanie smernice do slovenskej legislatívy nebude mať podľa odborníka nijaký vplyv na prax, pretože spomínaná technológia ešte nie je nasadená v praxi.

Prípravy trvali už dlhšie

Ako pre agentúru SITA povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, na príchod technológie DLT a jej použitie na finančných trhoch sa Európa pripravovala už niekoľko rokov.

„Technológia distribuovanej databázy transakcií patrí medzi blockchain technológie a z podstaty mení klasický spôsob zaúčtovania transakcií na finančných trhoch na podobný spôsob, aký sa dnes využíva pri kryptomenách,“ vysvetlil Búlik.

Vysoká integrita a bezpečnosť

Ide o nástroj na evidenciu vlastníckych práv napríklad k peniazom či akciám a dlhopisom, ktorý nevyužíva centralizovanú databázu prevádzkovanú primárne centrálnymi bankami, ale takzvanú transakčnú databázu rozloženú v rozsiahlej počítačovej sieti.

Tým pádom nie je finančný trh „závislý“ na jednom centrálnom archíve, ale informácie o stave transakcií sa nachádzajú na množstve počítačov. Tým sa podľa analytika zabezpečuje vysoká integrita a bezpečnosť databázy.

Kým v súčasnosti banky evidujú transakcie vo svojich vlastných lokálnych databázach a aktualizujú ich vždy s oneskorením po zbehnutí transakcie v centralizovanom systéme, pri DLT technológii sa zmeny dejú okamžite. Sú zabezpečené veľkým počtom počítačov v sieti, ktoré transakciu registrujú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Marián Búlik
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SROVB Allfinanz Slovensko