Trump nominoval za šéfa Fed-u Jeromeho Powella

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jerome Powell, Donald Trump
SITA/AP Photo/Alex Brandon Jerome Powell a Donald Trump po oznámení nominácie na post šéfa Fed-u.

Výber Powella, ktorý je členom centrálnej banky od roku 2012, sa považuje za zvolenie kontinuity.

Na post šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) prezident Donald Trump nominoval Jeromeho Powella, ktorý je členom centrálnej banky USA od roku 2012. Jeho výber nebol pre trh prekvapením, keďže bol považovaný za hlavného kandidáta. Očakáva sa, že v otázke zvyšovania úrokov bude pokračovať v opatrnom prístupe doterajšej šéfky Fed-u Janet Yellenovej.

Výber 64-ročného Powella sa vníma ako bezpečná voľba, ktorá predstavuje vo Fed-e kontinuitu. „Powell by sa mohol považovať za klon Janet Yellenovej v pozitívnom význame. Pri rozhodovaní o úrokoch bude pokračovať v rovnako opatrnej, postupnej politike, akú robila ona,“ povedal Sung Won Sohn, profesor ekonómie na California State University-Channel Islands. Ak Powella Senát potvrdí, stane sa šéfom Fed-u 3. februára, kedy sa končí funkčné obdobie Yellenovej.

Yellenová zostala bez ponuky na pokračovanie

Zároveň však nie je isté, ako presne bude Powell dodržiavať Yellenovej model. Predpokladá sa napríklad, že je skeptickejší voči prísnejšej regulácii, ktorá sa uplatnila po finančnej kríze z roku 2008. Trumpovo rozhodnutie nenominovať Yellenovú na ďalšie štvorročné obdobie znamená, že je prvou šéfkou centrálnej banky USA od druhej svetovej vojny, ktorej sa druhé funkčné obdobie neponúklo.

Po zasadaní, ktoré sa skončilo v stredu, Fed oznámil, že hlavnú úrokovú sadzbu nemení. Naznačil však, že sa pripravuje na opätovné mierne zvýšenie úrokov, keďže ekonomika je trvalo v dobrom stave. Kľúčovú úrokovú sadzbu Fed v stredu potvrdil v pásme 1 až 1,25 percenta. Očakáva sa, že úroky tretíkrát v tomto roku zvýši na decembrovom zasadaní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka