Trump: Rast ekonomiky USA vlani zabrzdila politika centrálnej banky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Donald Trump, Jerome Powell
Jerome Powell a Donald Trump - foto SITA/AP Photo/Pablo Martinez Monsivais

Ak by Fed nesprísnil podmienky úverov, americké hospodárstvo by podľa šéfa Bieleho domu v minulom roku posilnilo o vyše 4 %.

Americká ekonomika by v minulom roku podľa prezidenta Donalda Trumpa rástla oveľa rýchlejšie, ak by Federálny rezervný systém (Fed) nesprísňoval podmienky na poskytovanie úverov. V rozhovore pre piatkové vysielanie televíznej stanice Fox Business Network, ktorého časť stanica zverejnila vo štvrtok,

Trump uviedol, že bez zvýšenia úrokových sadzieb Fed-u a redukcie objemu dlhopisov, ktoré centrálna banka vlastní, by hrubý domáci produkt krajiny posilnil o vyše štyri percentá.

Sadzby sa tento rok zvyšovať nebudú

Hospodárstvo USA vlani vzrástlo o 2,9 percenta. Fed v stredu oznámil, že v tomto roku nepredpokladá nijaké zvýšenie úrokov, hoci pôvodne rátal s tým, že úrokovú sadzbu v priebehu roka 2019 zdvihne dvakrát. Centrálna banka zároveň uviedla, že v septembri prestane zmenšovať svoju bilanciu.

Šéf Fed-u Jerome Powell sa vyjadril, že významná zmena politiky centrálnej banky je výsledkom spomalenia globálnej ekonomiky a zväčšujúcich sa rizík pre hospodársky rast USA, pričom tlak zo strany Trumpa nemal na rozhodovanie Fed-u vplyv.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať