V Skalici pôjdu po rokoch hore miestne dane i poplatky, zrušiť chcú aj možnosť ich odpustenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Skalica
Mesto Skalica. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Obyvatelia Skalice musia od budúceho roku rátať so zvyšovaním miestnych daní a poplatkov. Zo zverejnených návrhov všeobecne záväzných nariadení vyplýva, že viac zaplatia za svoje nehnuteľnosti, odvoz komunálneho odpadu, vyššie má ísť daň z ubytovania, poplatok za rozvoj a niektoré ďalšie poplatky.

Návrhy môže verejnosť pripomienkovať, Mestské zastupiteľstvo v Skalici ich bude schvaľovať na decembrovom zasadnutí.

Dane sa nezvyšovali už desať rokov

„Situácia, ktorá nastala, neteší ani mňa, ani poslancov, ani občanov. Radšej by sme finančné prostriedky zohnali niekde inde, žiaľ, tlačí nás čas, rozpočet musíme schváliť,“ povedala novozvolená primátorka Skalice Oľga Luptáková.

Vedenie radnice sa chce vyhnúť rozpočtovému provizóriu, na ktoré by doplatili rozpočtové organizácie mesta a ich zamestnanci. Pripomenula, že dane sa v Skalici nezvyšovali už desať rokov a aktuálne sú nižšie ako v okolitých mestách. Ekonomickú situáciu mesta aj dôvody zvyšovania daní a poplatkov priblížila jeho obyvateľom prostredníctvom online prenosu.

Možnosť odpustenia poplatkov chcú zrušiť

Daň z nehnuteľností na bývanie v Skalici má byť podľa aktuálneho návrhu zvýšená na 50 centov za meter štvorcový, v prípade chát a pre Skalicu typických vinohradníckych domčekov na jedno euro za meter štvorcový. V prípade bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových zaplatí jeho majiteľ namiesto doterajších 18,50 eura na budúci rok daň 35 eur. V prípade bytu alebo domu s rozlohou 100 metrov štvorcových daň vzrastie z terajších 26,50 na 50 eur.

Za odvoz komunálneho odpadu zaplatí podľa zverejneného návrhu obyvateľ Skalice namiesto terajších 35 na budúci rok 50 eur. Okrem toho sa má úplne zrušiť možnosť odpustenia poplatkov za odpad a sprísni sa kontrola pri žiadostiach o zľavy z poplatkov.

Cieľom je podľa Jozefa Hlavatého z Mestského úradu v Skalici znížiť deficit pri odpadovom hospodárstve, v tomto roku má Skalica doplácať na toto hospodárstvo čiastkou až 320 tisíc eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Oľga Luptáková