Väčšina živnostníkov a ostatných SZČO bude platiť do Sociálnej poisťovne vyššie odvody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sociálna poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Štyria z piatich živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) budú v budúcom roku platiť do Sociálnej poisťovne vyššie sociálne odvody. Minimálne mesačné poistné na sociálne poistenie pre podnikateľov totiž stúpne z tohtoročných 200,72 eura na 216,13 eura.

Vyššie poistné za január prvýkrát zaplatia do 8. februára budúceho roka. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Vyššia priemerná mesačná mzda

Stane sa tak vzhľadom na to, že priemerná mesačná mzda na Slovensku podľa Štatistického úradu SR vlani medziročne vzrástla o 7,7 % na 1 304 eur. Minimálny vymeriavací základ (VZ) na platenie odvodov pre SZČO je totiž naviazaný na vývoj priemerných zárobkov zamestnancov, tvorí polovicu z priemernej hrubej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Najnižší možný vymeriavací základ na platenie odvodov pre SZČO preto od začiatku budúceho roka vzrastie takisto o 7,7 %. Na rok 2024 bude minimálny mesačný vymeriavací základ pre SZČO vo výške 652 eur, oproti tomuto roku to bude viac o 46,50 eura.

Maximálna suma poistného

Od začiatku budúceho roka sa tiež zvýši maximálny VZ na platenie poistného na sociálne poistenie, s výnimkou úrazového poistenia, kde najvyšší možný VZ nie je stanovený.

Maximálny mesačný VZ na rok 2024 vzrastie zo súčasných 8 477 eur na 9 128 eur, teda zo sedemnásobku priemernej mzdy za rok 2021 na sedemnásobok priemernej mzdy za rok 2022. Maximálne poistné pre povinne poistenú SZČO bude vo výške 3 025,93 eura, v tomto roku je v sume2 810,11 eura.

Informáciu zo Sociálnej poisťovne o novej výške poistného dostanú SZČO, ktorých sa to týka, počas januára budúceho roka listom alebo do elektronickej schránky, ak ju majú aktivovanú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Kontúr
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňaŠÚ Štatistický úrad SR