Znížiť DPH na vleky a lanovky je v čase energetickej krízy oprávnené, zámer je však podľa Tatry mountain resorts zle odprezentovaný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Dvadsaťpercentná daň z pridanej hodnoty (DPH) na vleky a lanovky zásadne znevýhodňuje prevádzkovateľov slovenských stredísk oproti okolitým krajinám. Myslí si to najväčší prevádzkovateľ vlekov a lanoviek, spoločnosť Tatry mountain resorts (TMR).

Oprávnené zníženie DPH na vleky

Tá pritom poukazuje na to, že v Rakúsku a Česku je takáto DPH vo výške 10 percent a v Poľsku osem percent. „Zníženie DPH preto považujeme za maximálne oprávnenú požiadavku. Škoda, že bola odprezentovaná dosť nešťastným spôsobom,“ skonštatoval pre agentúru SITA hovorca TMR Marián Galajda.

Podľa návrhu sa má DPH pre lyžiarske vleky, lanovky a akvaparky na prvé štyri mesiace budúceho roka znížiť z 20 na 10 percent. Toto opatrenie poslanec za Sme rodina Milan Svrček navrhoval do novely zákona o DPH doplniť v treťom čítaní tesne pred hlasovaním o samotnej novele. Hlasovanie o novele zákona v utorok nakoniec odložili.

Dopady na štátny rozpočet

„Pritom táto téma bola otvorená už skôr, bezprostredne po skončení pandémie ochorenia COVID, keď sa začalo riešiť aj gastro. Vtedy sme boli ako najväčší prevádzkovateľ vlekov a lanoviek spolu so Združením LAVEX požiadaní o vyčíslenie dopadu na štátny rozpočet. Podľa výpočtov mal byť dopad za limitované obdobie maximálne päť miliónov eur na celé Slovensko, čo je v porovnaní s tým, na čo všetko sa, a nie vždy zmysluplne, vyhadzovali peniaze počas COVID pandémie, zanedbateľná suma,“ tlmočil postoj spoločnosti hovorca.

Schválenie zníženia DPH na desať percent tak mohla byť podľa jeho slov dobrá správa nielen pre jednotlivých prevádzkovateľov, ale aj spotrebiteľov, teda lyžiarov.

Ako vysvetlil, kým prvej skupine mohlo aspoň čiastočne pomôcť zmierniť náklady v súčasnej energetickej kríze a udržať ich prevádzky, pre druhú by sa časť zníženia premietla aj do finálnych cien.

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a. s., pôsobí v oblasti cestovného ruchu v strednej a východnej Európe. Vlastní a prevádzkuje horské strediská, zábavné parky, golfové rezorty, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián GalajdaMilan Svrček
Firmy a inštitúcie Tatry mountain resorts