Buda kritizuje rozhodnutie Bruselu o ukrajinskom obilí, niektoré štáty rozhodli o vlastných jednostranných obmedzeniach

Ukrajina, obilie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Poľský minister rozvoja a technológií Waldemar Buda podpísal dekrét o zákaze dovozu pšenice, kukurice, repkových a slnečnicových semien z Ukrajiny na trh Poľska na neurčito. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje vyjadrenie ministra na mikroblogovacej sieti X.

Rumunsko o opatreniach rozhodne

Buda označil rozhodnutie Európskej komisie (EK) nepredĺžiť embargo na dovoz obilia z Ukrajiny do členských štátov Európskej únie, ktoré s ňou susedia, za „chybné“.

Poľsko, Maďarsko a Slovensko sa rozhodli uplatniť vlastné jednostranné obmedzenia. Rumunská vláda vyjadrila ľútosť nad rozhodnutím EK nepredĺžiť obmedzenia po 15. septembri, ale uviedla, že je ochotná posúdiť kontrolu exportu zo strany Kyjeva.

„V závislosti od akčného plánu predstaveného ukrajinskou stranou rumunská vláda rozhodne o vhodných opatreniach na ochranu rumunských farmárov,“ dodala rumunská vláda. Bulharsko sa rozhodlo nepredlžovať zákaz dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.

Práca koordinačnej platformy

Európska komisia nechala v piatok vypršať platnosť zákazu dovozu ukrajinskej pšenice, kukurice, repkových a slnečnicových semien z Ukrajiny do Bulharska, Poľska, Maďarska, Rumunska a na Slovensko. Dospela totiž k záveru, že vďaka práci Koordinačnej platformy narušenia trhov piatich členských štátov EÚ susediacich s Ukrajinou sa vytratili.

Ukrajina súhlasila, že do 30 dní zavedie zákonné opatrenia, napríklad systém vývozných licencií, aby sa vyhla rastu ponuky poľnohospodárskych produktov na trhoch členov Únie, ktoré s ňou susedia. Dovtedy má Ukrajina uplatňovať účinné opatrenia na kontrolu vývozu štyroch skupín tovarov, aby sa predišlo akýmkoľvek deformáciám trhu v susedných členských štátoch EÚ. EK a Ukrajina budú prostredníctvom platformy monitorovať situáciu, aby mohli reagovať na prípadné nepredvídané situácie.

EK sa zdrží akýchkoľvek obmedzení, pokiaľ budú účinné opatrenia Ukrajiny zavedené a budú plne fungovať, dodala komisia. Zákaz dovozu pšenice, kukurice, repkových a slnečnicových semien z Ukrajiny neobmedzoval tranzit týchto produktov cez územia piatich stredoeurópskych a východoeurópskych štátov. Rumunsko, Poľsko a Bulharsko dokonca zaviedli opatrenia na rozšírenie kapacity pre tranzit ukrajinského obilia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Waldemar Buda
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia