Halgašová označila kontaminovanú pšenicu z Ukrajiny za zlyhanie štátu, Vlčan si začal na kauze robiť PR

Jarmila Halgašová
Poslankyňa Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jarmila Halgašová. Foto. archívne, SITA/Martin Medňanský

Pri kontaminovanej pšenici zlyhal štát, keď zanedbal kontrolu po uvoľnení dovozných kvót na ukrajinské produkty. V diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní to uviedla poslankyňa Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jarmila Halgašová.

Kontroly dovozu z Ukrajiny

„Namiesto toho, aby minister Vlčan začal manažérsky túto situáciu riešiť, tak sa dostal do roviny medializácie a začal si na celej kauze robiť PR,“ povedala.

Keď Európska komisia vlani podľa nej zrušila dovozné clo a kvóty na dovoz obilia z Ukrajiny, rezort pôdohospodárstva mal zaviesť na hraničných priechodoch kontroly každého dovozu obilia z Ukrajiny. „Mala byť odobratá vzorka,“ povedala.

Ako ďalej uviedla, štát už kontroluje aj múku na pultoch predajní a zatiaľ sa žiadny pozitívny nález neobjavil.

Slovensko je sebestačné

„Vychádzajme z predpokladu, že výrobky sú bezpečné a ľudia by nemali mať obavu, že je na pulte kontaminovaná múka,“ povedala.

Tvrdí, že Slovensko je natoľko sebestačné v produkcii obilia, že len 20 percent z neho sa využíva na produkciu múky. Slovenskí spracovatelia obilia tak podľa nej dodávajú na trh múku, ktorá je vyrobená výlučne zo slovenského obilia. Mlynov na Slovensku pritom nie je podľa Halgašovej veľa.

„Nevidím problém v tom, aby sa robili pravidelné kontroly obilia a výrobkov z neho,“ povedala. Takéto kontroly sa podľa nej mali od začiatku priebežne vykonávať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jarmila Halgašová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaSaS Sloboda a Solidarita