Konsolidačné opatrenia navrhnuté Ódorom podľa SNS zvýšia ceny potravín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gabriela Matečná
Bývalá ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Konsolidačné opatrenia v oblasti dane z pridanej hodnoty (DPH), ktoré predstavil premiér Ľudovít Ódor s ministrom financií Michalom Horváthom, by významne zdražili potraviny pre všetkých slovenských spotrebiteľov.

Potravinová inflácia

Ako ďalej v stanovisku uvádza Slovenská národná strana (SNS), už takmer rok pritom patrí Slovensko medzi krajiny s najvyššou potravinovou infláciou v Európskej únii. Národniari v tejto súvislosti označili politiku úradníckej vlády za úplne chybnú.

„Zvýšiť DPH na potraviny na 22 percent a zrušiť všetky výnimky na zníženú DPH, aj na základné potraviny so zníženou sadzbou 10 percent ako sú ovocie, zelenina, pečivo, mlieko, maslo, syry, mäso, či med, môže len liberálne nastavená vláda, s ľuďmi, ktorí nikdy nevytiahli päty zo svojej bratislavskej kancelárie. Slovensko malo ešte nedávno potravinovú infláciu nad 25 percent, dnes sa pohybuje okolo 13 percent, a to zo zvýšeného základu,“ zdôraznila členka predstavenstva SNS a bývalá ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Národniari pripomínajú, že Inštitút finančnej politiky (IFP) navrhol zvýšenie sadzby DPH na 22 percent a zrušenie zníženej DPH pre potraviny v Návrhu na ozdravenie verejných financií.

Znížené sadzby DPH

Inštitút pritom sám konštatuje, že znížené sadzby DPH existujú aj v okolitých krajinách. Pri oboch opatreniach pritom IFP konštatuje plošný negatívny vplyv doslovne na všetky domácnosti. Obe opatrenia IFP navrhuje zaviesť od 1. júla 2024.

„Slovenskí spotrebitelia nepotrebujú zvýšenie DPH, ktoré si navyše obchodníci vždy premietnu do cien potravín, ale jasné zadefinovanie pravidiel pre obchodné reťazce, ktoré mali aj v období najťažšej ekonomickej situácie Slovákov extrémne zisky. Žiadna forma zvýšeného zdanenia týchto nadmerných ziskov, výrazne nad priemerom západnej Európy, sa však v opatreniach prezidentskej vlády neobjavila. Pýtame sa prečo,“ zdôraznila Matečná.

Doplnila, že protispotrebiteľské opatrenia sú pre SNS neakceptovateľné a strana ich za žiadnych okolností nepodporí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriela MatečnáĽudovít ÓdorMichal Horváth
Firmy a inštitúcie Inštitút finančnej politiky (IFP)SNS Slovenská národná strana