Petícia proti zákazu nedeľného predaja má už tisíce podpisov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Petícia, nákup
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com - koláž SITA Potravinárstvo.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) spustila petíciu proti novele Zákonníka práce, ktorej cieľom je zákaz nedeľného predaja. Na tlačovej besede to vo štvrtok uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda SaS Richard Sulík. Dodal, že takéto zákazy výrazne obmedzujú slobodu jednotlivca.

„Vždy s tým prídu konzervatívni a kresťanskí politici, ktorí sú presvedčení o tom, že oni majú právo diktovať ľuďom, ako majú žiť. Ja som nezaregistroval, že by za posledných tridsať rokov niekto z liberálov prišiel s návrhom zakázať ľuďom navštevovať kostol v pondelok alebo v utorok s tým, že majú byť v práci,“ povedal Sulík.

Poslanec Ján Oravec (SaS) dodal, že petíciu za posledné tri dni podpísalo sedemtisíc ľudí. „Zákaz nedeľného predaja je totálnym nezmyslom a nemá nič spoločné so zdravým rozumom. Okrem toho, že bude mať negatívne spoločenské dopady, bude mať aj negatívne ekonomické dopady – zníži sa zamestnanosť, zníži sa dostupnosť čiastočných úväzkov a zníži sa aj čistá mzda,“ uviedla na tlačovej besede poslankyňa NR SR Jarmila Halgašová (SaS). Dodala, že zákaz nedeľného predaja bude mať dopad aj na študentov, ktorí nedele využívajú na brigády, aby si privyrobili.

„Na jednej strane zlepšujeme podmienky pre študentov, odbremeňujeme a odstraňujeme byrokraciu a na druhej strane im ideme hádzať takéto polená pod nohy. Rovnako prácu v nedeľu vítajú aj ľudia, ktorí si tak vedia zlepšiť životnú úroveň, pretože príplatky nie sú zanedbateľné,“ vysvetlila Halgašová. Argument o šetrení energie je podľa nej rovnakým nezmyslom, pretože potravinárske prevádzky a potravinárske obchody budú musieť rovnako chladiť všetky potraviny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján OravecJarmila HalgašováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Národná rada SRSaS Sloboda a Solidarita