Sociálna poisťovňa pripomína potravinárom dôležitú povinnosť, inak na odvodoch neušetria

Potraviny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Sociálna poisťovňa pripomína subjektom, ktoré si uplatňujú odvodovú úľavu pre potravinárov, že vyhlásenie k poskytnutiu štátnej pomoci za december tohto roka a január budúceho roka je potrebné zaslať do 10. decembra. Po schválení štátnej pomoci zamestnávateľ-potravinár zaplatí za december a január znížené poistné. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Vyhlásenie sa podáva elektronicky

Poisťovňa poskytuje štátnu pomoc zamestnávateľom-potravinárom vo forme odvodovej úľavy za obdobie od 1. augusta tohto roka do 31. januára budúceho roka. Zamestnávateľ-potravinár, ktorý si chce uplatniť odvodovú úľavu, predloží elektronicky prostredníctvom eSlužieb Sociálnej poisťovni „Vyhlásenie oprávneného príjemcu k poskytnutiu štátnej pomoci“.

Formulár vyhlásenia je po prihlásení zverejnený v eSlužbách Sociálnej poisťovne. Vyhlásenie zamestnávateľ podáva elektronicky za každý príslušný mesiac samostatne, v určených lehotách.

Oznámenie o schválení prostredníctvom eSlužieb

Sociálna poisťovňa, po overení splnenia podmienok poskytnutia pomoci, oznámi zamestnávateľovi prostredníctvom eSlužieb schválenie alebo neschválenie štátnej pomoci najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom v určenej lehote zamestnávateľ podal príslušné vyhlásenie. Podmienkou poskytnutia štátnej pomoci je, že zamestnávateľ-potravinár, predloží výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie v lehote splatnosti poistného.

Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe od augusta dočasne kleslo odvodové zaťaženie. Toto opatrenie schválil parlament koncom júna tohto roka na návrh poslancov za stranu Smer-SD Richarda Takáča a exministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, keď za ich návrh hlasovalo 101 poslancov. Štát zamestnávateľom odpustí časť sociálnych odvodov za ich zamestnancov.

Koniec a začiatok platiacej povinnosti

Prvýkrát nemá zamestnávateľ platiť poistné za august tohto roka a naposledy za január budúceho roka. Zamestnávateľ bude v tomto období platiť iba poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie. Naďalej však bude mať vykazovaciu povinnosť aj vo vzťahu k poistnému za zamestnávateľa.

Zamestnávateľ vo vymedzených odvetviach nebude pol roka platiť za zamestnanca poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na financovanie podpory a poistenie do rezervného fondu solidarity. Odvodová úľava na toto poistné sa vypočíta z vymeriavacieho základu za kalendárny mesiac najviac v sume 700 eur. Ide o sumu tohtoročnej minimálnej mzdy, pričom táto suma sa použije aj za január budúceho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterMartin KontúrRichard Takáč
Firmy a inštitúcie SMER-SDSociálna poisťovňa