Vyhlásenia k odvodovej úľave bude Sociálna poisťovňa prijímať až od pondelka, rozšírila sa aj možnosť doručenia

potravinári
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Subjekty, ktoré si chcú uplatniť odvodovú úľavu pre zamestnávateľov-potravinárov za august, september a október tohto roka, môžu Sociálnej poisťovni doručiť vyhlásenia k poskytnutiu štátnej pomoci až do pondelka 23. októbra. Pôvodný termín bol pritom piatok 20. október.

Rozšírenie možnosti doručenia

Poisťovňa zároveň rozširuje možnosti doručenia. Okrem eSlužieb je možné podať uvedený formulár v papierovej podobe osobne v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, alebo tento formulár odoslať elektronicky prostredníctvom e-schránky cez www.slovensko.sk.

Sociálna poisťovňa týmto krokom operatívne reaguje na technické výpadky pri odosielaní dokumentov v eSlužbách. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Za august a september zamestnávatelia – potravinári zaplatili poistné v plnej výške. Sociálna poisťovňa vysporiada za tieto mesiace poskytnutú štátnu pomoc formou tzv. vratiek automaticky, bez nutnosti podať žiadosť.

Uplatnenie odvodovej úľavy

Za október tohto roka až január budúceho roka bude zamestnávateľ – potravinár platiť už znížené poistné po schválení štátnej pomoci za príslušný kalendárny mesiac.

Sociálna poisťovňa poskytuje štátnu pomoc zamestnávateľom – potravinárom vo forme odvodovej úľavy za obdobie od 1. augusta tohto roka do 31. januára budúceho roka.

Zamestnávateľ – potravinár, ktorý si chce uplatniť odvodovú úľavu, predloží Sociálnej poisťovni vyhlásenie oprávneného príjemcu k poskytnutiu štátnej pomoci. Formulár vyhlásenia je zverejnený v eSlužbách Sociálnej poisťovne.

Vyhlásenie zamestnávateľ podáva elektronicky za každý príslušný mesiac samostatne, v určených lehotách.

Oznámenie o schválení

Sociálna poisťovňa zverejní, po overení splnenia podmienok poskytnutia pomoci, oznámenie o schválení, či neschválení štátnej pomoci najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom v určenej lehote zamestnávateľ podal príslušné vyhlásenie.

Podmienkou poskytnutia štátnej pomoci je, že zamestnávateľ-potravinár, predloží výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie v lehote splatnosti poistného.

Odvodové zaťaženie

Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe od augusta dočasne klesá odvodové zaťaženie. Toto opatrenie schválil parlament koncom júna tohto roka na návrh poslancov za stranu Smer-SD Richarda Takáča a exministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, keď za ich návrh hlasovalo 101 poslancov.

Štát zamestnávateľom odpustí časť sociálnych odvodov za ich zamestnancov. Prvýkrát nemá zamestnávateľ platiť poistné za august tohto roka a naposledy za január budúceho roka.

Zamestnávateľ bude v tomto období platiť iba poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie. Naďalej však bude mať vykazovaciu povinnosť aj vo vzťahu k poistnému za zamestnávateľa.

Zamestnávateľ vo vymedzených odvetviach nebude pol roka platiť za zamestnanca poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na financovanie podpory a poistenie do rezervného fondu solidarity.

Odvodová úľava na toto poistné sa vypočíta z vymeriavacieho základu za kalendárny mesiac najviac v sume 700 eur. Ide o sumu tohtoročnej minimálnej mzdy, pričom táto suma sa použije aj za január budúceho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterMartin KontúrRichard Takáč
Firmy a inštitúcie SMER-SDSociálna poisťovňa