Vašečka rokoval s odborármi aj obchodníkmi o zatvorení prevádzok v nedeľu, stretnutie vraj prinieslo zhodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Vašečka
Predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu Vojenského spravodajstva Richard Vašečka. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák

Predkladateľ novely Zákonníka práce o obmedzení nedeľnej práce v obchodoch Richard Vašečka (Kresťanská únia) rokoval so zástupcami zamestnancov i zamestnávateľov v oblasti obchodu. Stretnutie podľa neho prinieslo zhodu vo viacerých zásadných bodoch.

Nezamestnanosť v sektore

Zhodujeme sa v tom, že zamestnancom – predovšetkým matkám s deťmi, treba umožniť stráviť nedeľu ako skutočný deň pracovného pokoja, bez zhonu v zamestnaní, so svojimi rodinami. Ako správny vnímam trend obmedzovať pracovný čas vo výnimočných dňoch, ktorým nedeľa bezpochyby je,“ povedal Vašečka.

Ako ďalej dodal, odborári nesúhlasia s námietkami oponentov, že prijatá novela by spôsobila nezamestnanosť v sektore. Takisto odmietajú argumentáciu, že spravodlivé a dôstojné finančné ohodnotenie práce by sa malo dosahovať pomocou príplatkov za prácu cez víkend a v noci.

Veľmi pozorne som si vypočul aj pripomienky zástupcov viacerých obchodníckych združení. Za rozumný ústupok považujem výnimku, ktorá by umožnila prácu a predaj v najsilnejšom predajnom období, teda tri nedele pred Vianocami a poslednú nedeľu pred začiatkom školského roka,“ hovorí Vašečka.

Voľno počas štátnych sviatkov

Verí, že tak ako sektor i spotrebitelia bez väčších problémov prijali voľno počas štátnych sviatkov, akceptujú ho aj počas nedieľ. Ako predseda školského výboru diskutoval o tejto téme aj so zástupcami Študentskej rady vysokých škôl v rámci Komisie pre študentov a mládež.

Predkladatelia novely budú pokračovať v rokovaniach s poslancami Národnej rady SR, s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny a tiež v rokovaniach s odbormi aj zamestnávateľmi.

Diskutovať o tejto téme budeme s každým, kto má záujem prispieť k tomu, aby sme prijali rozumnú a modernú novelu, ktorá ustanoví to, čo by malo byť samozrejmé – voľnú nedeľu ako deň pracovného pokoja,“ uzavrel Vašečka.

O zákone by sa mal parlament rokovať na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 14. marca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Vašečka
Firmy a inštitúcie Kresťanská úniaŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl