Zákaz nedeľného predaja sa odkladá, parlament vrátil návrh poslancov OĽaNO na dopracovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchod, košík, nákup, supermarket, potraviny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 9. februára 17:56

Návrh novely Zákonníka práce od poslancov za hnutie OĽaNO, podľa ktorého mali od začiatku mája tohto roka zostať obchody na Slovensku počas nedieľ zatvorené, parlament vrátil predkladateľom na dopracovanie.

Za takýto procedurálny návrh podpredsedu parlamentu za stranu Smer-SD Juraja Blanára hlasovalo 103 poslancov, proti bolo 5 poslancov a 21 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo.

Štyri nedele a štyri sviatky

Obchody mali zostať otvorené len štyri nedele v roku, a to poslednú nedeľu pred začiatkom školského roka a tri adventné nedele pred Vianocami.

Tieto štyri výnimky mali umožniť zvýšenie tržieb obchodníkov a zásobenie obyvateľstva pred začiatkom školského roka a pred Vianocami. Oproti súčasnosti sa mal však predaj v obchodoch umožniť aj cez štyri sviatočné dni, a to 1. mája, 8. mája, 29. augusta a 1. septembra.

Maloobchodníci reagujú pozitívne

Iniciatíva Slovenských maloobchodníkov (ISKM) víta, že návrh na zákaz nedeľného predaja nateraz neprešiel.

„Pri tejto téme sa nemôžeme baviť iba o supermarketoch a predajniach potravín, pretože zatvorené nedele by primárne ovplyvnili nepotravinový maloobchod, teda všetkých predajcov kníh, elektroniky, oblečenia ale aj šperkov, obuvi alebo bytových doplnkov,“ upozorňuje ISKM.

Zároveň vyzýva poslancov, aby sa sústredili na riešenie reálnych problémov ľudí a zbytočne nerozdeľovali spoločnosť takýmito návrhmi. Zároveň žiadajú, aby pri návrhoch týkajúcich sa podnikateľského prostredia boli do diskusie zapojené relevantné podnikateľské organizácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Blanár
Firmy a inštitúcie Národná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD