Zákaz nedeľného predaja má pre študentov negatíva. Väčšina pracuje na čiastočný úväzok, čo by malo dopad na ich príjmy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Študenti, Univerzita Komenského v Bratislave
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Veľká časť študentov pracuje na čiastočný úväzok v maloobchode a zatvorenie by malo negatívny vplyv na ich príjmy. Na základe toho by im mohlo byť znemožnené financovanie štúdia na vysokej škole a s ním spojených výdavkov. Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) SR sa preto stavia proti navrhovanému opatreniu zákazu nedeľného predaja na Slovensku. ŠRVŠ SR o tom informovala v tlačovej správe.

Nepriaznivý vplyv

Predkladaná novela na zákaz nedeľného predaja môže mať podľa ŠRVŠ SR negatívny dopad aj na finančné zabezpečenie rodín a domácností, ktoré sekundárne ovplyvňujú životy študentov, podporovaných z príjmov týchto rodín.

„Sme presvedčení, že spomínané opatrenia by nepriaznivo ovplyvnili život študentov, a preto ŠRVŠ nesúhlasí s navrhovaným ukončením nedeľného predaja,“ vyhlásila študentská rada s tým, že priaznivci týchto opatrení argumentujú tým, že nedeľné zatvorenie obchodov bude mať pozitívny vplyv na ekonomiku a sociálne zabezpečenie pracovníkov.

Osud študentov

ŠRVŠ je však naďalej presvedčená, že takáto zmena študentom nepomôže. Študentská rada sa domnieva, že momentálne nie je možnosť zavedenia alternatívnych opatrení na zmiernenie socio-ekonomického dopadu a súčasne podporiť opatrenia, ktoré súvisia s nedeľným zákazom predaja.

„Týmto apelujeme na našich zástupcov v Národnej Rade Slovenskej republiky, aby zvážili nepodporiť tento návrh a ukázali, že im osud študentov na Slovensku nie je ľahostajný,“ uzavrela ŠRVŠ SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl