Slovensko je v rebríčku vyrobených áut vysoko, prvenstvo patrí Nemecku a Česko je tretie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Výrobný závod Kia Slovakia
Výstupná kontrola vozidiel Kia vo výrobnom závode Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom pri Žiline. Teplička nad Váhom. Foto: SITA/Milo Fabian
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko obsadilo vlani v počte vyrobených osobných automobilov v Európskej únii štvrté miesto.

Nemecké prvenstvo

Ako vyplýva z najnovších údajov zverejnených Európskym združením výrobcov automobilov (ACEA), štvorica slovenských automobiliek v roku 2022 spoločne vyprodukovala 970 275 nových áut.

Prvenstvo patrí Nemecku s výrobou na úrovni 3,3 milióna kusov, druhú priečku obsadilo Španielsko s 1,7 milióna kusov a tretia je Česká republika s produkciou na úrovni 1,2 milióna kusov.

Nárast o milión kusov

V rámci celkovej produkcie vozidiel, kam asociácia zaraďuje aj nákladné autá, či autobusy, patrí Slovensku až piata pozícia. Celkovo sa pritom v únii v minulom roku vyrobilo takmer 10,9 milióna kusov osobných áut, všetkých vozidiel bolo 13 miliónov.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje nárast o približne jeden milión kusov, teda o asi 8 %. Ide o prvý nárast po štyroch rokoch neustáleho poklesu. Naposledy zaznamenali automobilky zvýšenie produkcie v roku 2017, a to o 1,2 %.

„Výroba áut v Európskej únii rástla vlani najrýchlejším tempom za posledných desať rokov,“ zhodnotila asociácia. Celkovo pritom v únii pôsobí 213 automobilových závodov, výrobe osobných áut sa venuje 80 z nich.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska únia