Žilinská Kia získa na rozvoj elektromobility od štátu investičný stimul vo výške takmer 30 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Závod Kia v Tepličke nad Váhom
Autá v závode Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom. Foto: SITA/Radim Ziman
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 10. januára, 13:45

Kia Slovakia získa na podporu rozvoja elektromobility v závode v Tepličke nad Váhom od štátu investičný stimul vo forme úľavy na dani z príjmov vo výške takmer 30 mil. eur. V stredu o tom na návrh Ministerstva hospodárstva SR rozhodla vláda. Automobilka plánuje v rokoch 2024 až 2028 investovať do výroby elektromobilov takmer 108 mil. eur.

Rozšíri kapacitu prevádzkarne

Spoločnosť plánuje rozšíriť kapacitu existujúcej prevádzkarne úpravou a doplnením aktuálnej výrobnej linky pre výrobu všetkých modelov automobilov tak, aby umožňovala výrobu súčasných modelov vozidiel Ceed a jeho karosárske verzie (Ceed, XCeed, ProCeed a Ceed Sportswagon), Sportage a jeho elektrifikované verzie a zároveň výrobu dvoch nových, plne elektrických modelov vozidiel, jedného v nižšej strednej triede a jedného v triede SUV,“ píše sa v materiáli.

Modifikácia výrobnej linky, teda prevádzky lisovne, zvarovne, lakovne a montáže, je pritom nutná pre umožnenie súbežnej výroby automobilov so spaľovacími motormi a automobilov s plne elektrickým pohonom. Vďaka investícii by mala produkcia automobilky vzrásť o 36 %.

Objem produkcie sa zvýši

Priemerná výrobná kapacita súčasnej produkcie v hodnotovom vyjadrení za roky 2020 až 2022 bola 5,6 mld. eur. Plánovaný objem rozšírenej produkcie by mal v roku 2028 dosiahnuť 7,6 mld. eur,“ avizuje fabrika.

Začiatok prác na investičnom zámere bol naplánovaný na január 2024, ukončenie prác na december 2028. Začatie výroby odhaduje Kia Slovakia na jún 2025 a dosiahnutie plnej plánovanej kapacity na december 2028.

V priamej súvislosti s investičným zámerom pritom spoločnosť neplánuje vytvoriť nové pracovné miesta. Má však povinnosť zachovať 3 693 existujúcich pracovných miest.

Jednou z priorít je elektromobilita

Ako po rokovaní vlády uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková, vláda má záujem zachytiť trend prechodu spaľovacích motorov na elektromobilitu. Ako zdôraznila, automobilový priemysel nie je len o výrobe samotných automobilov, ale aj o celom dodávateľskom reťazci.

„Elektromobilita je jednou z priorít slovenského automobilového priemyslu, preto sme tejto požiadavke Kia Slovakia vyhoveli,“ zhodnotila.

Kia Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v rokoch 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov bola spustená v decembri 2006.

Automobilka u nás dlhodobo zamestnáva 3 800 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych verziách – Ceed, Sportswagon, ProCeed a XCeed. Druhým modelom je športovo-úžitkový Kia Sportage. Vlani vyrobila rekordných 350-tisíc vozidiel a viac ako 507-tisíc motorov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa Saková
Firmy a inštitúcie Kia SlovakiaMH Ministerstvo hospodárstva SR