Deti zažívajú mestá z inej výšky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
mestský dizajn
Mestský dizajn s ohľadom na deti. archdaily.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Premýšľali ste niekedy o tom, ako deti vnímajú priestor z výšky 95 cm? Pohľad na mestský dizajn z ich perspektívy je tiež dôležitý. Pomáha vytvárať zdravé a bezpečné miesta, v ktorých sa bude brať ohľad na špecifické potreby detí, starších ľudí, aj ľudí so zdravotným postihnutím.

Investovanie do mestského dizajnu s ohľadom na deti prináša výhody pre celú verejnosť, sú potom príjemnejšie a harmonickejšie. Deti vnímajú mestské prostredie inak ako dospelí, zdá sa im vyššie a rýchlejšie, preto je potrebné vytvárať im bezpečné priestory na hranie, dbať na hustú dopravu, znečistenie ovzdušia, aj na ich obmedzenú orientáciu v meste.

mesto
Mesto z detskej perspektívy sa zdá vyššie a rýchlejšie. archdaily.com

Prepojenie medzi ulicami sa zlepšuje vybudovaním nových chodníkov tam, kde neexistujú, ale aj ich rozšírením, ak sú príliš úzke.  Pre lepšiu dostupnosť je dôležitá oprava starých alebo zle udržiavaných chodníkov, čím vzniká viac bezpečného priestoru pre chodcov. Dôležité je tiež dôsledne označovať priechody pre chodcov a udržiavať dopravné značenia.

Bezpečnejšia doprava na ulici sa môže dosiahnuť pomalšou jazdou áut. Riešením je napríklad menej cestných pruhov pre autá a pridanie tlmičov, ktoré im bránia rýchlo jazdiť. Pri odbočovaní je užitočné, ak sú zákruty v ceste užšie a kríženia sú kompaktnejšie.

Výsadba stromov

Pre pohodlie detí hrá dôležitú rolu aj výsadba stromov a zelene. Prítomnosť prírody a terénnych úprav v uliciach miest podnecuje deti, aby tam trávili viac času, stimuluje ich k hre, učeniu, tvorivosti a zlepšuje ich duševné zdravie.

Budovanie a zlepšovanie cyklistickej infraštruktúry

Zabezpečiť bezpečnosť pre cyklistov je možné inštaláciou chránených cyklistických pruhov na uliciach s vyššou intenzitou dopravy.

Oddychové zóny, hravé a vzdelávacie prvky

mesto
Oddychové a hravé zóny. archdaily.com

Nielen sedenia, zákutia, parčíky a námestia poskytujú možnosti na oddych a hru. Príležitosti na hru sú aj na chodníkoch, námestiach a v blízkosti zastávok verejnej dopravy. Je však nutné použiť rôzne reflexné bezpečnostné prvky a inštalácie.

Zlepšenie dostupnosti

Aj tento faktor môže byť dôležitý pre zlepšenie celkového vnímania bezpečného priestoru. Upravené schodiská, prístup pre záchranné vozidlá, eskalátory alebo lanovky na zlepšenie dopravy.

mesto
Bezpečnostné dopravné značenia archdaily.com

Pútavé povrchy

Nástenné maľby, hádanky, hry a nadrozmerné umelecké diela na fasádach alebo v ich blízkosti podnecujú deti k hre a interakcii aj v exteriéri. Použitie textúr a odtlačkov na chodníkoch a iných horizontálnych povrchoch zapája všetky ich zmysly. Akustické prvky, tiene a hry svetla sa dajú použiť na všetkých podlahách a stavebných plochách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať