Hoci sú ceny nehnuteľností v poklese, zrejme budú rásť. Ak vláda nebude dostatočne konsolidovať, Slovensko môže byť krajinou s najdrahšími úvermi na bývanie v menovej únii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Reality, nehnuteľnosti, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny nehnuteľností sú aktuálne v poklese, no budú zrejme rásť. Vzhľadom na rast reálnych miezd a pokles inflácie bude kúpyschopného obyvateľstva pribúdať, čo opäť vytiahne dopyt a tým aj ceny nehnuteľností smerom nahor.

To bude podľa 365.bank navyšovať aj výšku hypotéky, a tým aj minimálnu sumu potrebných vlastných zdrojov. Na druhej strane je pritom na mieste otázka ďalšieho vývoja úrokových sadzieb na hypotékach. Tie sa čiastočne odvíjajú od centrálnej sadzby ECB, ktorá ostáva nemenná, čo vytvára očakávania budúceho poklesu.

Aspekt nákladov na financovanie štátu

Aj keď trhy podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka očakávajú, že do konca roka klesnú kľúčové úrokové sadzby ECB o 50 bodov, dnes nie je celkom jednoduché odhadnúť, či sa to premietne aj do poklesu cien hypoték pre bežných ľudí.

„Do výslednej sadzby pre konečného spotrebiteľa totiž vstupuje aj ďalší dôležitý aspekt, a síce náklady na financovanie štátu. Platí pritom, že ak si budeme ako krajina požičiavať za drahšie, budú si drahšie požičiavať aj spotrebitelia. Výnosy dlhopisov totiž slúžia ako benchmark pre iné úrokové sadzby v ekonomike, vrátane úrokových sadzieb hypoték,“ vysvetľuje Boháček.

Požičiavame si najdrahšie

Slovensko dnes patrí do trojice štátov eurozóny, ktoré si požičiavajú na finančných trhoch najdrahšie. Pokiaľ vláda nepredstaví a nebude implementovať konsolidačné opatrenia v takej miere, aby naše výpožičné náklady klesli, reálne by podľa analytika hrozilo, že úrokové sadzby na hypotékach nemusia klesať tak, ako v iných krajinách.

„Nielenže by sme sa nedočkali poklesu cien hypoték, ale navyše by sa Slovensko stalo krajinou s najdrahšími úvermi na bývanie v menovej únii,“ uviedol Boháček. Odborníci z 365.bank preto neodporúčajú odkladať kúpu nehnuteľnosti na neskôr.

„Ak zoberieme do úvahy neisté vyhliadky konsolidačných opatrení vlády v kombinácii s aktuálnym poklesom a očakávaným rastom cien nehnuteľností, odporúčame neváhať so žiadosťou o hypotéku. Teraz majú navyše predávajúci, vplyvom predchádzajúceho dočasného ochladenia trhu, vyššiu ochotu vyjednávať o cene. Nižšia cena pritom znamená nižšiu potrebu minimálnej sumy vlastných úspor,“ spresňuje šéf produktov v 365.bank Tomáš Barbarič.

Konsolidačné opatrenia vlády

Naopak, ak by sme podľa jeho slov čakali a vsádzali na neistý pokles úrokových sadzieb pre konečného spotrebiteľa, tak pri predpokladanom 5-percentnom náraste ceny nehnuteľnosti a odhadovanom poklese úrokovej sadzby o 0,3 % by nás mesačná splátka vyšla približne o osem eur viac. Pri poklese o 0,5 % voči aktuálnym sadzbám a 10-percentnom náraste ceny by sme dokonca podľa Barbariča splácali mesačne viac o 23 eur.

Analytik 365.bank pritom dopĺňa, že aj v prípade, ak by trhy považovali konsolidačné opatrenia vlády za dostatočné, vplyvom čoho by v druhej polovici roka došlo k zníženiu úrokových sadzieb aj pre koncových spotrebiteľov, neboli by sme svedkami takého skokového poklesu, ako tomu bolo v minulom roku, keď sadzby rástli. A tak by tento vývoj pravdepodobne nedostatočne kompenzoval aktuálnu výhodu v podobe nižších cien nehnuteľností.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš BarbaričTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bank