Realitný trh ožíva, predaje v novostavbách za posledný kvartál 2023 narástli o 58 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze, dom, reality
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Realitný trh ožíva, v hlavnom meste narastie predaj na približne 500 bytov za kvartál. Vyplýva to z aktuálnej správy startupu BuiltMind, ktorý sa zaoberá dátovým monitoringom realitného trhu v Bratislave. Podľa nej vývoj počtu verejne predaných bytov a apartmánov v hlavnom meste naznačuje oživenie rezidenčného realitného trhu.

„Už za posledný kvartál 2023 narástli predaje v novostavbách o 58 percent oproti priemeru roka,“ uvádza.

Očakáva sa pokles úrokov

Spoločnosť predikuje na základe očakávaného poklesu úrokových sadzieb, ako aj porovnania s vývojom na českom trhu, značné naštartovanie záujmu kupujúcich.

„Zatiaľ čo v roku 2023 sa verejné predaje bytov v Bratislave pohybovali priemerne na úrovni vyše 200 jednotiek za kvartál, do konca roku 2024 by sa mohli dostať na hranicu 400 až 600 bytov,“ konštatuje startup. V druhom polroku 2023 sa dostala úroková sadzba pri hypotekárnych úveroch na najvyššiu úroveň od zavedenia eura v roku 1999.

„Podľa zdrojov agentúry Reuters zo začiatku tohto roka, ktoré vychádzajú z prognóz ECB, sa očakáva tento rok jej pokles o 1,0 – 1,5 percenta. Prvý pokles úrokov odborníci odhadujú na jún, pričom nárast predajov a cien môže prísť už aj skôr,“ uvádza spoločnosť.

Znižovanie sadzieb bude viesť k rastu cien

„V Českej republike rastú predaje bytov už od konca roka 2022. Očakávame, že bratislavský trh bude v menšej miere pripomínať ten pražský a zníženie úrokových sadzieb povedie k podobnému rastu predajov“ dodáva CEO spoločnosti BuiltMind Martin Decký. Podľa dát technologického startupu v štvrtom kvartáli minulého roka mierne klesla priemerná ponuková ceny bytov – meter štvorcový sa dostal na úroveň približne 4 850 eur.

„V BuiltMind predikujeme, že postupné znižovanie sadzieb bude viesť k miernemu rastu ceny – na priemernú úroveň okolo 4 900 eur za meter štvorcový do približne pol roka, do konca roka zhruba na úroveň 5 000 až 5 100 eur za meter štvorcový,“ dodáva Decký.

Počas minulého roka sa pohybovala ponuka v bratislavských novostavbách priemerne na úrovni 3 200 – 3 400 dostupných bytov či apartmánov. V roku 2024 sa očakáva jej výrazne zvýšenie, čo ukazujú predaje za posledný kvartál 2023.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať