Výstavba Živého námestia v centre Bratislavy by sa mohla začať v roku 2025

Bratislava, Bratislavský hrad
Tento článok pre vás načítala AI.

Výstavba projektu Živé námestie v centre Bratislavy by mohla začať v roku 2025. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca magistrátu Peter Bubla s tým, že konečný termín realizácie projektu závisí od dĺžky predchádzajúcich administratívnych procesov a konaní.

Viacstupňová projektová dokumentácia

Termín začiatku výstavby ďalšieho veľkého plánovaného projektu v centre Plató Staromestská by mohol byť podľa hovorcu na sklonku roku 2026, v prípade ak všetky potrebné procesy prebehnú bez komplikácií.

„Ako v projekte Plató, tak aj v projekte Živé námestie sa dokončujú podklady pre spracovateľov ďalších stupňov projektovej dokumentácie,“ vysvetlil Bubla.

Ako dodal, v oboch projektoch ide o viacstupňovú projektovú dokumentáciu (PD), pričom na nasledujúcom stupni PD sa začína pracovať po obdržaní stanovísk dotknutých strán a orgánov z predchádzajúceho konania, či už územného, alebo stavebného.

„Takže začiatok prác na projekte pre stavebné povolenie bude závisieť od dĺžky územného konania, a to isté platí pre začiatok prác na projekte pre realizáciu stavby,“ doplnil.

Fáza architektonickej štúdie

Podľa hovorcu je veľmi zložité bezpečne odhadnúť termín spustenia realizačných prác. „Avšak vzhľadom na obvyklú dĺžku konaní v jednotlivých etapách je cieľom mesta dostať finálny projekt pre spustenie obstarávania realizácie projektu Živé námestie v roku 2024, pre projekt Plató Staromestská na prelome rokov 2025/2026,“ uviedol.

Následne po úspešnom ukončení procesu verejného obstarávania bude spustená realizácia. „Mesto očakáva, že v krátkom čase sa spustia a do prvých mesiacov nasledujúceho roku budú prebiehať práce na Dokumentácii pre územné rozhodnutie pre obidva projekty,“ poznamenal hovorca mesta.

Ako dodal, vzhľadom na to, že obidva projekty sú vo fáze architektonickej štúdie, je možné určiť iba predbežný odhad nákladov na oba projekty. Tie sú podľa Bublu pri projekte Plató Staromestská vo výške približne 18 miliónov eur a pri Živom námestí sa budú odvíjať od finálneho riešenia.

Pribudne aj množstvo zelene

Projekt Živé námestie z dielne Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) má priniesť komplexný verejný priestor v centre mesta, ktorý vznikne prepojením Kamenného námestia, Námestia SNP a Námestia nežnej revolúcie.

Riešenia sa týkajú nasledujúcich ulíc a námestí: Námestie SNP, Kamenné námestie, časť Dunajskej ulice, Špitálskej ulice, Rajskej ulice, Klobučníckej ulice, Treskoňovej ulice, Hurbanovho námestia a Župného námestia.

Projekt Plató Staromestská, rovnako z dielne MIB, si dal za cieľ vytvoriť približne 218 metrov dlhé a 20 metrov široké plató pre peších nad Staromestskou ulicou. „Nová plocha scelí Staré Mesto a prinavráti chýbajúci verejný priestor,“ konštatuje MIB v návrhu.

Pribudne množstvo zelene, detské ihriská, workoutové preliezky pre dospelých a priestor pre stretávanie sa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Bubla
Firmy a inštitúcie MIB Metropolitný inštitút Bratislavy