Zákon o štátnej podpore nájomného bývania uľahčí mnohým život, ľudia sa ľahšie dostanú k "vlastnej" streche nad hlavou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prispieť k naštartovaniu výstavby nájomných bytov s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania by mal zákon o štátnej podpore nájomného bývania.

Podpora nájomného bývania

Zámerom je riešiť aktuálny problém s dostupnosťou bývania na Slovensku pre široké skupiny obyvateľstva. Prezidentka SR Zuzana Čaputová uvedený zákon v stredu podpísala, informoval jej hovorca Martin Strižinec. Zákon je jednou z hlavných priorít hnutia Sme rodina a zároveň je súčasťou programového vyhlásenia vlády. Účinnosť nadobudne 1. júla.

Na základe zákona má do konca tohto roka vzniknúť agentúra, ktorá bude vytvárať podmienky a nástroje pre rozvoj štátom podporovaného nájomného bývania.

Má určovať pravidlá a zabezpečovať výber investičných partnerov. Agentúra bude aj vlastníkom finančných prostriedkov garančného fondu, na jej návrh bude vláda schvaľovať investičných partneroch aj uzatváranie investičných zmlúv.

Príspevok na bývanie

Informačný systém bude zahŕňať register prenajímateľov, ktorí uzatvoria zmluvu o prevádzke bytového domu, a register záujemcov o uzatvorenie nájomnej zmluvy podľa tohto zákona.

Zamestnávatelia môžu poskytnúť zamestnancom, ktorí budú nájomcami bytu so štátnou podporou, príspevok vo výške najviac 360 eur mesačne.

„Suma príspevku poskytnutého zamestnancovi zamestnávateľom na štátom podporované nájomné bývanie bude oslobodená od dane z príjmu fyzických osôb ako aj od sociálnych a zdravotných odvodov. Príspevok bude zároveň daňovým výdavkom na strane zamestnávateľa, ktorý príspevok zamestnancovi poskytne,“ povedal predkladateľ zákona Miloš Svrček (Sme rodina).

Na tento príspevok budú mať nárok aj policajti, hasiči a záchranári. Vláda bude určovať maximálnu výšku nájomného, jeho súčasťou nebudú náklady na prevádzku, údržbu a opravy bytového domu ani náklady na energie v byte.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin StrižinecMiloš SvrčekZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Sme rodina