Do začiatku školského roka 2021/2022 už zostáva iba týždeň a rodičia musia svojim deťom už tradične zabezpečiť školské pomôcky, ktoré každoročne v tomto čase zaťažujú rodinný rozpočet.
Nákupy sa začínajú už v auguste, kedy podľa hovorkyne internetového obchodu Mall Pavly Hobíkovej, mnoho rodičov nakupuje najmä školské tašky a batohy. „Ide o hodnotnejšie veci, na ktorých výber potrebujú viac času,“ uviedla.
Ako uviedla Daniela Chovancová, PR manažérka internetového obchodu Alza, najmä rodičia menších školákov hľadia skôr na kvalitu a sú ochotní si za školskú tašku viac priplatiť. „Ceny sa pohybujú od 65 do 80 eur,“ priblížila.
Zošity, perá či desiatový box
Ani ročná výbava zošitov, pier či potrieb na výtvarnú výchovu však nie je lacnejšia. Rodičia by si mali na ňu vyčleniť približne 100 až 150 eur. Netreba zabúdať ani na desiatový box či fľašu na vodu.
Gröhling priblížil, ako bude vyzerať nový školský rok, testovanie by mohol nahradiť ranný filter (video)
Pandémia koronavírusu so sebou priniesla aj online vyučovanie. Aj keď predstavený nový školský semafor nemá plošne zatvárať materské, základné, stredné či špeciálne školy, v tejto neistej dobe sa môže stať čokoľvek a uvedomujú si to zrejme aj rodičia, pretože v auguste predajcovia evidovali aj zvýšený záujem o notebooky.
Nové pravidlá pre nasledujúci školský rok dávajú šancu všetkým žiakom, aby neboli zavretí doma
Najmä starší študenti podľa Hobíkovej vítajú možnosť pracovať nie len z domu, ale aj počas cesty vlakom či autobusom, čo im umožňujú modely s výdržou batérie osem až 10 hodín. Tie stoja v priemere od 500 do 700 eur, a to najmä z dôvodu rastu cien elektroniky, ktorá oproti júlu stúpla o niekoľko desiatok percent.
Náklady na školákov budú rásť
Jedná sa však o ojedinelý nárast v oblasti školských potrieb, pretože Mall ani Alza zatiaľ výrazne zvyšovanie u väčšiny týchto výrobkov nezaznamenali. „Niektorí dodávatelia však avizujú, že k nemu ešte v najbližšej dobe môže dôjsť,“ upozornila Chovancová.
Bez povinných testov, ale s potvrdeniami. Aj takto bude pre deti a rodičov vyzerať nový školský rok
Dôvodom sú predovšetkým problémy s dopravou z Ázie. Mnoho tovarov, vrátane papiernických potrieb, totiž podľa Františka Burdu, analytika spoločnosti FinGO.sk, dováža Slovensko z Číny, ktorá sa nevyhla prudkým zvýšeniam poplatkov za prepravu či problémami v prístavoch.
Lyžiarske výcviky ani školy v prírode ministerstvo neodporúča, výlety sa môžu predražiť o storno poplatky
Na cene tovarov sa podpíšu aj rastúce ceny energií a ropy, čo v praxi znamená, že náklady na školákov budú rásť Platiť to bude napríklad aj v prípade oblečenia, topánok či športovej výbavy, ktorých ceny medziročne stúpli o 1,1 percenta.
„Rodičia sa musia pripraviť nielen na vyššie ceny za školské pomôcky, ale aj vyššie cestovné náklady,“ upozornil Burda. Už teraz totiž podľa údajov, ktoré portálu vŠkolstve poskytla analytička 365.bank Jana Glasová, ceny v doprave oproti minulému roku zvýšili až o 10,5 percenta, pričom odborníci ich pokles neočakávajú.
Dôvodom je najmä spomínaný rast cien energie, ale aj inflácia, ktorá by mala mierne prekročiť dve percentá. „Nevylučujeme ale riziko, že bude inflácia ešte vyššia, a to hlavne vzhľadom na surovinovú krízu vo svete a rastúce ceny ropy a energií,“ doplnila Glasová.
Takmer 105 eur od štátu pre rodičov prvákov
S nákladmi spojenými so začiatkom školského roka štát pomáha len čiastočne. Napríklad rodičom prvákov poskytuje prostredníctvom úradov práce od roku 2019 jednorazový zvýšený prídavok na dieťa. Týmto rodinám sa tak v októbri vráti aspoň časť výdavkov, ktoré im štát vyplatí automaticky vo výške 104,76 eur.
Internáty majú byť otvorené pre všetkých študentov prezenčného vyučovania, očkovanie je odporúčané
Mnohé iné formy podpory, napríklad dotácia na podporu výchovy k plneniu školských povinností vo výške 33,20 eur sa však vzťahujú na rodiny, ktoré žijú v hmotnej núdzi či životnom minime.
Ministerstvo školstva im zase môže na základe žiadosti prispieť na dopravu detí, pokiaľ o to požiada zriaďovateľ školy, ktorú dieťa navštevuje. Nie je mu však povinné vyhovieť. V takom prípade by sa rodičia mali pripraviť, že v porovnaní s minulým rokom zaplatia za cestovné svojich detí minimálne o 10 percent viac.