Minister Horecký schválil vysokým školám pokrytie zvýšených nákladov na energie, ostatné je už v rukách rektorov

Dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Ján Horecký garantuje maximalizáciu podpory a zdrojov pre vysoké školy. Povedal to v stredu po rokovaní vlády. Podľa šéfa rezortu školstva bola už zastavená metodika, ktorá viedla k škrtom a s ktorou sa ministerstvo nestotožňuje.

Tiež sa do rozpočtu na rok 2023 vrátilo 27 miliónov eur pre vysoké školstvo. Horecký dodal, že prostredníctvom plánu obnovy by vysoké školstvo malo dostať ďalšie prostriedky určené na rozvoj, nie na existenčné náklady. Rezort tiež s vysokými školami spolupracuje na novom systéme ich financovania s ohľadom na ich potreby.

To, kedy dostanú vysoké školy prisľúbené financie na pokrytie zvýšených nákladov na energie, závisí podľa ministra školstva už len na školách. On podpísal dodatky ku zmluvám a platobné príkazy. Rektori teraz podľa Horeckého potrebujú podpísať dodatky ku zmluvám.

Podľa Horeckého všetci ministri vrátane neho vyjednávajú s ministrom financií, s cieľom maximalizovať prostriedky pre svoj rezort. Ako sa bude vyvíjať situácia s rozpočtom predvídať však nevie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Horecký
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR