Poslankyňa Gažovičová chce vytvoriť podporný mechanizmus, ktorý uľahčí prípravu školy na vzdelávanie dieťaťa so zdravotným znevýhodnením

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslankyňa Progresívneho Slovenska Tina Gažovičová chce vytvoriť podporný mechanizmus, ktorý uľahčí prípravu školy na vzdelávanie dieťaťa so zdravotným znevýhodnením.

Komunikácia s časovým predstihom

Novela školského zákona má dať zákonným zástupcom dieťaťa so zdravotným znevýhodnením nástroj na to, aby so školou o nástupe dieťaťa aktívne komunikovali s časovým predstihom.

Podľa Gažovičovej sa tak rodičia i škola začnú na nástup dieťaťa do školského zariadenia pripravovať vopred a získajú čas sa vzájomne spoznať. Súčasne tak môžu začať tvoriť podmienky vzdelávania takým spôsobom, aby v čase zápisu boli obe strany na nástup dieťaťa do školy pripravené.

O návrhu by mal rokovať parlament

O návrhu by mal parlament rokovať na najbližšej riadnej parlamentnej schôdzi so začiatkom 16. apríla. V prípade odobrenia návrhu zmeny nadobudnú účinnosť už začiatkom septembra tohto roku.

„Podľa súčasnej právnej úpravy dieťa so zdravotným znevýhodnením (ZZ) má právo byť vzdelávané v spádovej materskej alebo spádovej základnej škole podľa trvalého bydliska. Avšak školy nemajú vždy vytvorené podmienky pre špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa so ZZ a v praxi sa stáva, že riaditeľ školy odmietne prijať do školy dieťa so ZZ s odôvodnením, že škola nemá na jeho vzdelávanie vhodné podmienky,“ vysvetlila poslankyňa.

Zápis do základnej školy uskutočňuje v apríli

Dodáva, že podľa aktuálnej právnej úpravy sa zápis do základnej školy uskutočňuje v apríli. Podľa Gažovičovej je to krátky časový úsek, počas ktorého sa škola môže na vzdelávanie dieťaťa so zdravotným znevýhodnením pripraviť a predovšetkým vtedy, ak dieťa s podobnou diagnózou dovtedy v škole nevzdelávali.

Ohlásenie o plánovanom nástupe dieťaťa by v prípade odobrenia novely rodičia podali v písomnej podobe, listinne alebo elektronicky, a najskôr tri roky pred začiatkom školského roka, v ktorom si má dieťa začať plniť povinnú školskú dochádzku, povinné predprimárne vzdelávanie alebo pred plánovaným nástupom dieťaťa do materskej školy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tina Gažovičová
Firmy a inštitúcie Progresívne Slovensko (PS)