Povinné rúška v školách podporuje takmer polovica Slovákov, najviac starší ľudia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Getty images

Povinnosť nosenia rúšok pre žiakov druhého stupňa základných škôl a stredných škôl podporuje 48,1 percenta obyvateľov Slovenskej republiky. Naopak, toto opatrenie kritizuje 46,3 percenta respondentov.

Vysokoškolsky vzdelaní sú za opatrenie

O túto tému sa nezaujíma, respektíve sa k nej nevedelo vyjadriť 5,5 percenta opýtaných. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý pre agentúru SITA vypracovala spoločnosť Nielsen Admosphere od 24. do 28. augusta formou online dotazníka. Výskumnú vzorku tvorilo 514 respondentov starších ako 15 rokov.

Viac o téme: Koronavírus

Najväčšiu podporu (60%) má toto opatrenie u ľudí vo veku nad 55 rokov. Naopak, proti noseniu rúšok na školách sa najhlasnejšie vyslovila skupina ľudí vo veku 35 až 44 rokov (50,9%). Opatrenie podporujú skôr muži (48,2%) pred ženami (48,1%). Z hľadiska vzdelania preferujú povinné nosenie rúšok na školách predovšetkým ľudia s vysokoškolským vzdelaním (54,1%) pred občanmi so stredoškolským vzdelaním s maturitou (47,5%) a ľuďmi s ukončenou základnou školou, respektíve strednou školou bez maturity (44,2%).

Najväčšia podpora na západe

Takmer 49 percent ľudí žijúcich na západnom Slovensku je za túto alternatívu pred občanmi východného Slovenska (48,1%) a strednej časti republiky (46,5%).

Spoločnosť Nielsen Admosphere uskutočnila prieskum technikou jednotného online dotazníka metódou CAWI. Respondenti boli vybraní zo Slovenského národného panelu.

Krízový štáb SR zaviedol koncom augusta povinnosť nosenia rúšok na školách pre pedagogických a odborných zamestnancov a tiež pre žiakov druhého stupňa základnej školy a strednej školy. Opatrenie má platiť prvé dva septembrové týždne počas vyučovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Nielsen Admosphere