Progresívci v súvislosti s novelou od Kuffovcov apelujú na ministra školstva, lebo je namierená voči LGBTI+ ľuďom

Štefan Kuffa Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Strana Progresívne Slovensko (PS) apeluje na ministra školstva Jána Horeckého, aby konal v súvislosti s novelou školského zákona od Štefana a Filipa Kuffovcov a požadoval jeho stiahnutie. Podľa podpredsedníčky PS a dlhoročnej aktivistky v oblasti práv LGBTI+ ľudí Lucie Plavákovej je novela namierená voči LGBTI+ ľuďom a chce ich vymazať z reklám, televízie, ale aj škôl.

Čelia šikane a nepochopeniu

Novela vychádza z takzvaného Orbánovho zákona, čo jej predkladatelia priznali aj v dôvodovej správe. Za tento zákon Európska komisia žaluje Maďarsko na Súdnom dvore EÚ. Strana PS to uviedla v tlačovej správe.

Argumentujú nejakou pseudoideológiou, s ktorou sa údajne deti a mladí na školách stretávajú, no sú to výmysly. Dospievajúci LGBTI+ ľudia, naopak, často čelia šikane a nepochopeniu – neraz aj zo strany učiteľského zboru či vedenia školy. Deje sa tak práve kvôli šíreniu nenávisti a konšpiračných bludov z úst politikov, ako sú otec a syn Kuffovci, či predstaviteľov cirkví ako pán Orosch a ďalších,” povedala Plaváková.

Úsilie vymazať po dvojnásobnej vražde LGBTI+ ľudí z verejného života označila za zlomyseľné konanie.

Plaváková dodala, že prijatie takejto legislatívy by ohrozilo život i zdravie mladých LGBTI+ ľudí.

Vedomosti aj hodnoty

Nie je náhoda, že presne tento spôsob si pre potláčanie práv LGBTI+ ľudí vybral Putin v Rusku. Vyzývame preto ministra Horeckého, aby sa voči návrhu novely, ktorá spadá pod jeho rezort, ohradil a požiadal Kuffovcov o jej stiahnutie,” povedala.

Na negatívne dôsledky takéhoto návrhu upozornila aj členka predsedníctva PS a odborníčka hnutia na vzdelávanie Ingrid Kosová. Vzdelávanie by podľa nej malo deti i mladých ľudí učiť i rešpektu k rozmanitosti, čo ale nemožno dosiahnuť cez vymazanie celej skupiny obyvateľstva a dodala, že takého historické obdobia a režimy sme už zažili.

Teraz ‚zakážu‘ LGBTI+ ľudí, nabudúce zdravotne znevýhodnených alebo rómske deti. Slovenské školstvo musí ašpirovať na vzdelávanie založené nielen na vedomostiach, ale aj na hodnotách,” zakončila Kosová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Filip KuffaIngrid KosováJán HoreckýLucia PlavákováŠtefan Kuffa
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvorEK Európska komisiaPS Progresívne Slovensko