Rektor UK Števček odovzdal dekréty prorektorom, v štvorročnom období sa chcú venovať aj ďalším prioritám

Zľava: Novovymenovaný rektor Univerzity Komenského v Bratislave Marek Števček a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vymenovania rektorov vysokých škôl prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava 14. november 2022. Foto: SITA/Diana Černáková

Rektor Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Marek Števček odovzdal dekréty prorektorom a prorektorkám, ktorým sa funkčné obdobie začne 1. februára. Vymenoval i dekanov a dekanky, ktorým začne funkčné obdobie plynúť od 1. februára, prípadne v dohľadnom čase. Súčasnému vedeniu univerzity sa funkčné obdobie končí 31. januára.

Števček bude vo funkcii pokračovať

Samotný rektor Števček bude od začiatku februára pokračovať vo funkcii svojím druhým funkčným obdobím. Členstvo Akademického senátu ho zvolilo ešte minulý rok v máji. Slávnostná inaugurácia rektora, prorektorov i dekanov sa bude konať 8. marca v Aule UK. Univerzita o tom informovala v tlačovej správe.

Prorektorkou pre majetok a investície bude Jana Duračinská, prorektorom pre vedu a doktorandské štúdium Jozef Masarik. Funkciu prorektora pre vonkajšie vzťahy bude zastávať Radomír Masaryk, Viera Štvrtinová bude prorektorkou pre kvalitu a rozvoj. Jozef Tancer bude zastávať funkciu prorektora pre medzinárodné vzťahy. Pre všetkých menovaných pôjde o druhé funkčné obdobie.

Prorektorka pre vzdelávanie

Prorektorkou pre vzdelávanie a sociálne veci sa stala Eva Viglašová. Na štyroch z trinástich fakúlt UK budú od začiatku februára pokračovať vo výkone funkcie ich doterajší dekani. Na Právnickej fakulte UKje to Eduard Burda, na Prírodovedeckej fakulte UK Peter Fedor.

Jesseniovu lekársku fakultu UK v Martine naďalej bude viesť Andrea Čalkovská a Daniel Ševčovič zotrvá na poste dekana Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK.

Nové vedenie

Nové vedenie bude mať Pedagogická fakulta UK, ktorú povedie Katarína Žilková. Na Lekárskej fakulte UK bude novým dekanom Juraj Payer. Nové vedenie bude mať od 1. marca i Fakulta managementu UK, ktorej rektorom bude Peter Štarchoň. Dňa 20. fenruára si dekana bude voliť i Filozofická fakulta UK.

Vzhľadom na to, že dve fakulty nevyužili prechodné ustanovenia novej legislatívy, voľby budú môcť zrealizovať až po skončení procesu schvaľovania nových predpisov v súlade s novelizáciou vysokoškolského zákona. Dočasným výkonom funkcie dekana je na Fakulte telesnej výchovy a športu UK poverený Viktor Bielik. Fakultu sociálnych a ekonomických vied UK dočasne vedie Lucia Mokrá.

Podarilo sa viacero úspechov

Končiace štvorročné obdobie sa začalo oslavami storočnice, potom však nasledovala pandémia, boj o zachovanie akademickej samosprávy, vojna na Ukrajine a rapídny nárast cien energií. Nám sa však pri tom všetkom podarilo dosiahnuť viacero úspechov – od roku 2019 nám stúpa počet záujemcov o štúdium, rozbehli sme desiatky rokov odkladané rekonštrukcie internátov a hodnotenie VER ukázalo, že naša univerzita robí vedu na svetovej úrovni,“ uviedol Števček.

Doplnil, že v ďalšom štvorročnom období by sa chceli venovať i ďalším prioritám. Ide napríklad o rozbehnutie rekonštrukcií, digitalizáciu ich procesov, ale posilňovanie internacionalizácie, a to najmä v rámci ich európskej aliancie ENLIGHT.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard BurdaJozef MasarikMarek ŠtevčekPeter FedorRadomír Masaryk
Firmy a inštitúcie Jesseniova lekárska fakulta MartinPrávnická fakulta UKPrírodovedecká fakulta Univerzity KomenskéhoUK Univerzita Komenského v Bratislave