Študenti a verejnosť nesúhlasia s rušením SOŠ v Rači, petíciu podpísalo tisíce ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Študenti a verejnosť vyjadrili petíciou nesúhlas s rušením stredných odborných škôl v bratislavskej Rači. Ako uviedol poslanec za mestskú časť Ján Polakovič, informácie o plánovanej optimalizácii siete stredných škôl na území Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) vyvolávajú rozpaky a odpor verejnosti.

Časová tieseň

„Mementom je príklad rozhodnutia o zrušení Stredného odborného učilišťa železničného v roku 2013, ktorého zdevastované interiéry sa stali vďaka videám urbex explorerov neslávne známe po celom svete,“ poznamenal.

Odporcovia avizovanej optimalizácie, respektíve transformácie stredných škôl v kraji vyzývajú, aby k rozhodnutiam o rušení stredných škôl neprichádzalo v časovej tiesni, ale až po dôkladnej a širokej diskusii na všetkých odborných aj politických úrovniach.

„Damoklov meč dnes visí nad ďalšími dvoma fungujúcimi odbornými školami v lokalite Na pántoch – SOŠ hotelových služieb a obchodu a SOŠ elektrotechnická, v katastri Rače,“ poznamenali iniciátori petície s tým, že obe školy sa majú zrušiť rozhodnutím zriaďovateľa, ktorým je BSK k 1. septembru 2024.

Výzva poslancom

„Naša SOŠ bola otvorená 1. septembra 1990, čo z nej robí najmladšiu strednú školu na Slovensku vôbec. Okrem školy je súčasťou areálu aj nedávno zrekonštruovaná plaváreň, telocvičňa, internát, jedáleň a prekrásny školský areál,“ uviedla na štvrtkovej tlačovej konferencii riaditeľka SOŠ hotelových služieb a obchodu Katreniaková.

Petíciu podpísalo do 23. marca približne päťtisíc ľudí. Vyzývajú v nej poslancov BSK, aby školu zachovali a nezrušili. Proti rušeniu školy sa vyjadrila na hlasovaní jednohlasne aj Rada školy hotelových služieb a obchodu, ako aj odbory.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Polakovič