Trnavská univerzita si bude voliť rektora v opakovaných voľbách koncom júna

Trnavskú univerzitu ako rektor už viedol aj Marek Šmid, takto ho júli 2015 do funkcie menoval prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Robert Tappert.

Akademický senát Trnavskej univerzity vyhlásil opakované voľby rektora pre volebné obdobie 2023 – 2027 na 27. júna. Lehotu na podávanie návrhov na kandidátov určil do 22. júna do 12:00. Právo navrhovať kandidáta na funkciu rektora majú členovia akademickej obce univerzity a členovia Správnej rady.

Súboj Hrnčiariok vs. Olšovská

Voliť bude volebné zhromaždenie, ktoré je zložené zo všetkých členov Akademického senátu a všetkých členov Správnej rady Trnavskej univerzity.

Trnavská univerzita si kandidáta na funkciu rektora volila už v polovici marca. O funkciu sa vtedy uchádzali dekan Filozofickej fakulty Erik Hrnčiarik a dekanka Právnickej fakulty Andrea Olšovská.

Ani jeden z nich nezískal v dvojkolových voľbách nadpolovičnú väčšinu hlasov z 52-členného volebného zhromaždenia.

Univerzitu viedli už šiesti rektori

V opakovaných voľbách na funkciu rektora môžu byť navrhnutí opätovne aj neúspešní kandidáti z predchádzajúcich volieb.

Trnavská univerzita mala od jej obnovenia v roku 1992 doteraz šiestich rektorov. Prvým bol Anton Hajduk, ďalšími boli Ladislav Šoltés, Peter Blaho, Martin Mišút, Marek Šmid a od roku 2019 je rektorom René Bílik. Rektor je štatutárnym orgánom vysokej školy, riadi ju, koná v jej mene a zastupuje ju navonok.

Za svoju činnosť zodpovedá akademickému senátu verejnej vysokej školy. Rektora vymenúva a odvoláva na návrh akademického senátu prezident Slovenskej republiky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea OlšovskáAnton HajdukErik HrnčiarikLadislav ŠoltésMarek ŠmidMartin MišútPeter BlahoRené Bílik