Zástupcovia študentov sa vymedzili voči útokom od politikov, od Fica žiadajú ospravedlnenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Študenti počas vyjadrenia Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) a študenta Právnickej fakulty Univerzity komenského (UK) pred Úradom vlády na tému: Vyjadrenie k útoku premiéra Roberta Fica na adresu študenta, ktorý vyzval dekana Burdu na odbornú diskusiu o rušení Úradu špeciálnej prokuratúry. Bratislava, 21. december 2023. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) sa spolu s Európskou študentskou úniou (ESU), ktorá zastupuje milióny študentov na európskej úrovni, vymedzili voči útokom slovenských politických predstaviteľov na študentstvo i akademickú slobodu.

Požadujú promptnú zmenu komunikácie voči študentom i reakciu na krivdu voči študentovi Marekovi Janigovi. Obe organizácie odsúdili pokles účinnosti v oblasti ochrany práv slovenského študentstva.

Pripomenuli medzinárodné normy

Vláde tiež pripomenuli medzinárodné normy, k dodržiavaniu ktorých sa zaviazala a od premiéra Roberta Fica (predseda strany Smer-SD) žiadajú verejné ospravedlnenie.

„Vítame uznesenie, ktoré v tejto súvislosti prijal Európsky parlament, a vyzývame európske inštitúcie, aby v súlade so svojimi kompetenciami pozorne sledovali vývoj na Slovensku v oblasti akademických slobôd a právneho štátu a podporovali práva študentstva,“ uvádza sa v tlačovej správe k spoločnému vyhláseniu oboch organizácií.

Fico znevážil slobodu prejavu

„Po tom, čo Marek Janiga spochybnil politickú podporu dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského voči kontroverznej iniciatíve vlády SR na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a požiadal o odbornú diskusiu medzi študentskou obcou a dekanom, reagoval premiér Robert Fico poburujúcim verejným stanoviskom, v ktorom nielenže znevážil študentov a študentky, ich slobodu prejavu a študentské pôsobenie na akademickej pôde, ale Mareka Janigu ponížil aj osobnými útokmi,“ pripomenuli organizácie.

ŠRVŠ to považuje za eskaláciu znepokojivých trendov na Slovensku, ktoré súčasná vládna garnitúra vykazuje smerom k právnemu štátu, akademickej slobode i angažovanosti študentov.

Sklamaní z univerzity

Zástupcovia študentov poukázali na potrebu konštruktívnej diskusie vo vysokoškolskom prostredí, sú toho názoru, že je potrebná pre intelektuálny rast prispievajúci ku kreovaniu uvedomelých a všestranných vysokých škôl.

„Sme sklamaní, že Univerzita Komenského nezasiahla a neodsúdila útoky predsedu vlády SR. Akademický senát Právnickej fakulty Univerzity Komenského nielenže nepodporil právo študentstva na nápravu nespravodlivosti a neprijal uznesenie na obranu akademickej obce, ale niektorí jeho členovia a členky sa pokúsili študentstvo umlčať a preniesť vinu na nich,“ tvrdí ŠRVŠ.

Menejcenní členovia?

Rada považuje za neprijateľné, aby sa študenti cítili ako menejcenní členovia vysokých škôl, zdôrazňuje, že ide o rovnocennú a dôležitú súčasť akademickej sféry. ŠVRŠ sa tiež obracia na všetky vysoké školy, aby posilnili postavenie študentstva a verejne odsúdili porušovanie práv slovenskou vládou.

„Zároveň vyzývame Slovenskú akreditačnú agentúru pre vysoké školstvo (SAAVŠ), aby zistila, do akej miery Univerzita Komenského dodržiava štandardy kvality stanovené slovenskou legislatívou vo vzťahu k nediskriminácii a preskúmavaniu sťažností, ktorými sa študent domáha ochrany svojich práv alebo právom chránených záujmov,“ apeluje ďalej rada.

Agentúra SITA osloví v tejto súvislosti i Univerzitu Komenského v Bratislave.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe marek janigaRobert Fico
Firmy a inštitúcie SAAVŠ Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školyŠRVŠ Študentská rada vysokých škôlUK Univerzita Komenského v Bratislave