ZMOS nesúhlasí s prechodom financovania škôlok pod štát, ministra školstva žiada o urýchlené rokovania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik. Foto: SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nesúhlasí s prechodom financovania materských škôl a predprimárneho vzdelávania pod štát.

Vytvorenie pracovnej skupiny

Zároveň žiada ministra školstva o urýchlené rokovanie a vytvorenie pracovnej skupiny s účasťou ZMOS-u. Ako informoval predseda ZMOS-u Jozef Božik, združenie návrh rezortu školstva zaskočil.

„Tento návrh je v rozpore s dohodou zo spoločného rokovania ZMOS s rezortom školstva, ktoré sa uskutočnilo v novembri minulého roka. V zmysle spoločnej dohody sme rok 2024 mali využiť na to, aby sme rokovali a dohodli sa prostredníctvom pracovných skupín vytvorených rezortom za účasti ZMOS v nadväznosti na odmietavé stanovisko Združenia miest a obcí Slovenska,“ uviedol.

Prvé online rokovanie

V utorok sa konalo prvé online zasadnutie Rady ZMOS v novom roku za účasti 110 predstaviteľov členských miest, obcí a mestských častí. Okrem navrhovanej zmeny financovania materských škôl sa venovalo aj novému systému krízového riadenia na odstrel medveďa a tiež zvýšenému výskytu odpadov v okresoch východného Slovenska.

Zo záverov rokovania vyplynulo, že ZMOS sa obráti na rezort dopravy a Slovenskú správu ciest so žiadosťou o urgentné riešenie kulminujúcej situácie s hromadením odpadov popri cestách v okresoch Sobrance, Michalovce a Vranov nad Topľou na východnom Slovensku z kamiónovej dopravy smerujúcej na slovensko-ukrajinskú hranicu.

„Zvýšený výskyt odpadu v dôsledku kolón kamiónov čakajúcich a prichádzajúcich k hraničnému prechodu Vyšné Nemecké je pre obyvateľov dotknutých území a životné prostredie neúnosný. Nahromadený odpad sa s pribúdajúcim časom postupne vplyvom poveternostných podmienok a zvierat dostáva do väčšej vzdialenosti od cesty na okolitú ornú pôdu, resp. do kanálov a vodných tokov,“ upozornil Božik. Zdôraznil, že túto situáciu, ktorú spôsobili obmedzenia na slovensko-poľskej hranici prijaté poľskou stranou, je potrebné promptne riešiť.

Prerokovaný bol aj pohyb medveďa hnedého

Rada ZMOS prerokovala aj navrhovaný nový systém krízového riadenia, ktorý spoločne predstavil rezort vnútra a životného prostredia a týka sa riešenia pohybu medveďa hnedého v intravilánoch miest a obcí.

Regulácia samovoľného pohybu medveďa hnedého v intravilánoch miest a obcí bola dlhodobou požiadavkou Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré tento návrh vníma pozitívne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Božik
Firmy a inštitúcie Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS)