Aplikácia bairbie.me je nebezpečná, získava osobné údaje o platbách či polohe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Barbie, aplikácia, BaiRBIE.me
Snímky z aplikácie BaiRBIE.me. Foto: koláž SITA Wbn, www.facebook.com www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) upozorňuje verejnosť na aplikáciu, ktorá z fotky jednotlivca spraví filmovú Barbie alebo Kena (BaiRBIE.me) a pritom od používateľa získava napríklad údaje o platbách, telefóne, aktuálnej polohe alebo údaje z kamery na elektronickom zariadení.

Nespĺňa ochranu osobných údajov

Ako ďalej úrad uvádza na sociálnej sieti, aplikácia bairbie.me nespĺňa požiadavky na ochranu osobných údajov podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (GDPR). Nie je preto jasné, ako budú jej tvorcovia narábať s dátami, ktoré zhromaždia.

Národný bezpečnostný úrad preto odporúča vyhnúť sa používaniu takýchto aplikácií, nakoľko aj nevinná zábava môže neskôr slúžiť ako možná vstupná brána k vašim informáciám alebo peniazom,“ zdôraznil úrad s tým, že používatelia by nemali v online svete konať impulzívne.

Potenciálne nebezpečné aplikácie

Najskôr by mali zvážiť, či aplikáciu naozaj potrebujú. Dôležité je vždy skontrolovať, k čomu všetkému má prístup. Ak si pýta zbytočné prístupy, nepovoľte jej ich, aplikáciu nepoužívajte a vymažte si ju,“ upozornil NBÚ.

Na potenciálne nebezpečné aplikácie už podľa úradu reagovala aj spoločnosť Mattel, ktorá vlastní značku Barbie. Spoločnosť sa od nej dištancovala a vysvetlila, že nie všetky produkty inšpirované populárnou bábikou sú oficiálne. „Tie neoficiálne nemusia podliehať kontrole a môžu byť zneužité proti používateľom,“ dodal NBÚ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MattelNBÚ Národný bezpečnostný úrad