Apple a Amazon dostali v Španielsku skoro dvestomiliónovú pokutu, tajnou dohodou chceli vyradiť konkurentov

Euro, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Španielsky protimonopolný úrad v utorok udelil spoločnostiam Amazon a Apple pokutu v celkovej výške 194 miliónov eur za tajnú dohodu, ktorej cieľom bolo vyradiť konkurentov tým, že uprednostňovali predaj produktov Apple priamo od online maloobchodného giganta.

Amazon a Apple podľa španielskej Národnej komisie pre trhy a hospodársku súťaž, ktorá dohliada na porušovanie protimonopolných pravidiel na španielskych trhoch, uzavreli v roku 2018 dohody, ktoré obmedzili voľnú hospodársku súťaž predajcov tretích strán, ktorí predávali tovar Apple prostredníctvom platformy Amazonu pre menších maloobchodníkov.

Vytlačili 90 % tretích strán

Technologické giganty podľa španielskych regulačných úradov obmedzili aj možnosť tretích strán inzerovať produkty Apple na stránkach Amazonu.

Okrem toho spoločnosti obvinili aj z uzavretia dohody, ktorá obmedzila možnosť Amazonu smerovať reklamu na zákazníkov produktov Apple alebo im ponúkať produkty konkurenčných výrobcov elektroniky.

V dôsledku toho podľa dozorného orgánu vytlačili z platformy Amazonu 90 % tretích strán predávajúcich výrobky Apple pred obnovením distribučnej dohody medzi Amazonom a spoločnosťou Apple.

Apple dostal pokutu 143,6 milióna eur a Amazon 50,5 milióna. Obe spoločnosti uviedli, že sa plánujú odvolať.

Z dohody profitovali zákazníci

Amazon v reakcii namietal proti tvrdeniu, že profituje z vylúčenia predajcov zo svojho obchodu a uviedol, že jeho obchodný model sa opiera o úspech predajcov, z ktorých väčšinu tvoria malé podniky.

Z dohody z roku 2018 mali podľa spoločnosti prospech zákazníci, pretože mali k dispozícii viac ponúk a väčšie zľavy na iPady a iPhony.

Apple zase reagoval, že jedným z cieľov dohody bol boj proti falšovaniu a bezpečnostným problémom. Pred uzavretím dohody podľa svojho vyjadrenia poslali spoločnosti Amazon stovky žiadostí o stiahnutie pochybných výrobkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AmazonApple