České úrady varujú pred aplikáciou TikTok. Ľudia by mali zvážiť, či ju budú používať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TikTok
Foto: ilustračné, SITA/AP

Český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) v stredu vydal varovanie pred hrozbou vyplývajúcou z čínskej videoaplikácie TikTok.

Dôvodom sú obavy z bezpečnostných hrozieb vyplývajúcich najmä z množstva zhromaždených informácií o používateľoch a spôsobu ich zbierania, zaobchádzania s nimi a z právneho a politického prostredia v Číne, ktorému je podriadený vlastník platformy – spoločnosť ByteDance.

Varovanie platí pre všetkých

Úrad na svojej webstránke informoval, že k vydaniu dospel z vlastných poznatkov a informácií od partnerov.

„Varovanie nerozlišuje medzi používateľmi zo štátneho a súkromného sektora. Hlavné je pre mňa to, či by ohrozenie konkrétneho systému mohlo mať negatívny dopad na fungovanie Českej republiky a bezpečie každého z nás,“ vyjadril sa riaditeľ NÚKIB Lukáš Kintr.

Aplikáciu neodporúčajú používať

Varovanie sa týka inštalácie a používania TikToku na zariadeniach pristupujúcich k informačným a komunikačným systémom kritickej informačnej infraštruktúry, informačným systémom základnej služby a významným informačným systémom.

Dotknuté subjekty musia na základe varovania reagovať prijatím primeraných bezpečnostných opatrení. NÚKIB odporúča ako najľahší spôsob eliminácie hrozby zakázať inštaláciu a používanie TikToku na zariadeniach, ktoré majú prístup do regulovaného systému, a to pracovných aj súkromných využívaných na pracovné účely.

Úrad zároveň odporúča širokej verejnosti, aby zvážila použitie tejto aplikácie a najmä to, čo prostredníctvom nej zdieľa. Osobám vo vysokých politických, verejných či rozhodovacích funkciách odporúča aplikáciu nepoužívať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BytedanceNárodný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosťTikTok