Fínska Nokia vykázala nižší zisk, ako sa očakávalo

Nokia
Foto: ilustračné, SITA/AP

Fínska spoločnosť Nokia, ktorá je výrobcom zariadení pre bezdrôtové a pevné telekomunikačné siete, za prvý štvrťrok vykázala nižší zisk, ako sa očakávalo.

Firma zároveň upozornila, že terajšia ekonomická situácia začína vplývať na výdavky prevádzkovateľov sietí a ďalších zákazníkov.

Vlani presiahol zisk štyristo miliónov

Nokia za január až marec dosiahla čistý zisk 342 miliónov eur. Bol to pokles o 18 percent v porovnaní so ziskom za rovnaké obdobie vlaňajška, ktorý bol v objeme 416 miliónov eur.

Čistý zisk Nokie patriaci akcionárom v prvom kvartáli medziročne klesol na 332 miliónov eur z úrovne 409 miliónov eur.

Zachovajú výdavkovú disciplínu

Tržby spoločnosti Nokia sa v prvom štvrťroku zvýšili o 10 percent na 5,9 miliardy eur. Generálny riaditeľ firmy Pekka Lundmark v súvislosti s rastom tržieb uviedol, že prvý kvartál poskytol slušný štart do roku 2023, ale „začíname pozorovať určité známky toho, že ekonomické prostredie ovplyvňuje výdavky zákazníkov“.

„Budeme však zachovávať našu disciplínu v oblasti výdavkov, aby sme zabezpečili úspešnú navigáciu počas tejto neistoty,“ dodal.

Nokia je jedným z hlavných svetových dodávateľov telekomunikačných technológií 5G. Jej konkurentmi sú švédska firma Ericsson, čínska spoločnosť Huawei a juhokórejský Samsung.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pekka Lundmark