Firmy Microsoft a Activistion sa dohodli na predĺžení termínu, pôjde o obchod za 69 miliárd dolárov

Microsoft
Foto: ilustračné, SITA/AP

Termín na prevzatie americkej hernej firmy Activision Blizzard spoločnosťou Microsoft za 69 miliárd dolárov posunuli do 18. októbra, aby mali strany dostatok času na vyriešenie zostávajúcich regulačných problémov. V stredu to povedal prezident Microsoftu Brad Smith.

Fúzia podľa súdov nie je hrozbou

Americká Federálna komisia pre obchod (FTC) sa usilovala zastaviť prevzatie spoločnosti Activision Blizzard, ktorá stojí za populárnou hernou sériou Call of Duty, pretože podľa nej poškodí hospodársku súťaž vo videohernom priemysle.

Okresná sudkyňa v kalifornskom San Franciscu Jacqueline Scott Corley však vo svojom rozhodnutí uviedla, že FTC nepreukázala pravdepodobnosť toho, že fúzia v tomto špecifickom odvetví môže podstatne ohroziť hospodársku súťaž.

FTC tvrdila, že prevzatie by Microsoftu poskytlo exkluzívny prístup k hrám spoločnosti Activision a vylúčilo by firmy Nintendo a Sony. Microsoft argumentoval, že akvizícia prospeje hráčom a firmám v oblasti videohier a ponúkol FTC právne záväznú dohodu, že desaťročie bude hry poskytovať konkurentom, vrátane firmy Sony.

Poplatok sa bude časom zvyšovať

Kroky FTC a amerického súdu prišli po tom, ako Veľká Británia prevzatie zablokovala pre obavy z poškodenia konkurencie, ale Európska únia akvizíciu schválila. Európska komisia uviedla, že ponuka Microsoftu na desaťročné bezplatné licenčné zmluvy znamená, že na trhu bude férová hospodárska súťaž.

Predĺžením termínu do 18. októbra sa zvýšil poplatok za prípadný neuskutočnený obchod z troch na 3,5 miliardy dolárov. Ak sa obchod neuzavrie do 15. septembra, poplatok sa zvýši na 4,5 miliardy dolárov.

Generálny riaditeľ Activision Blizzard Bobby Kotick vo vyhlásení pre zamestnancov zdôraznil, že akvizíciu už odobrilo 40 krajín, vrátane krajín Európskej únie, a je presvedčený, že obavy Spojeného kráľovstva sa podarí vyriešiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Brad Smith
Firmy a inštitúcie Activision BlizzardEK Európska komisiaEU Európska úniaFTC Federálna komisia pre obchodMicrosoftNintendo Co.Sony