GPT-4 sa podobá na ľudský mozog, tvrdí Microsoft

GPT-4 sa podobá na ľudský mozog, tvrdí Microsoft
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Nedávna štúdia od Microsoftu tvrdí, že GPT-4 vykazuje známky ľudského uvažovania. Je to krok smerom k našej úrovni inteligencie, ktorú vedci označujú skrátene AGI (pozn. redakcie: Artificial General Intelligence)?

GPT-4 vyriešil jednoduchý test ako človek

K tomuto tvrdeniu dospeli na základe nasledujúceho testu, a to GPT-4 dostal zadanie, aby na seba stabilne uložil fľašu, klinec, deväť vajec, notebook a knihu.

Jazykový model od OpenAl požiadavku vyhodnotil podobne ako ľudský mozog. Začal by najskôr s knihou, pokračoval s deviatimi vajcami, notebookom, fľašou a klincom.

Vedci sú však opatrní

Autori novej štúdie síce tvrdia, že nová Al vykazuje znaky AGI, zároveň však zdôrazňujú, že ide skutočne iba o náznaky. Mnohí odborníci dokonca považujú AGI za akýsi sen, ku ktorému sa síce môžeme priblížiť, no nikdy ho nedosiahneme.

Nakoniec robiť grandiózne tvrdenia na úrovni konkrétneho programu AI o inteligencii podobnej ľuďom je plné nebezpečenstva. Napríklad, keď inžinier Google tvrdil, že umelá inteligencia podobná GPT-4 je vnímavá, spoločnosť ho vyhodila. Jedno je isté, že aj definícia AGI je komplikovaná a nechápe ju každý rovnako.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Microsoft