Operátor Swan sa spája so spoločnosťou Swan Mobile, Sandberg Capital končí po štyroch rokoch

Mobil
Foto: ilustračné, pixabay.com

Najväčší alternatívny telekomunikačný operátor na slovenskom trhu spoločnosť Swan, a. s., mení vlastnícku štruktúru. Slovenský private equity fond Sandberg Capital sa dohodol so spoločnosťou DanubiaTel na odpredaji svojho 50-percentného podielu v ich spoločnom podniku.

Podiel vo Swane preberá jeho sesterská spoločnosť Swan Mobile, a. s., člen skupiny DanubiaTel. Tá prevádzkuje aj mobilného operátora 4ka, Sandberg Capital sa rozhodol pre odchod po štyroch rokoch. Informovali o tom v pondelok spoločnosti Swan a Sandberg Capital v tlačovej správe.

Prirodzený krok

„Plánované zlúčenie spoločností Swan a Swan Mobile do jedného subjektu je naplánované na prelome rokov 2021 a 2022. Ide o prirodzený krok smerujúci aj k snahe poskytnúť zákazníkom konvergentné produkty, teda fixné aj mobilné služby od jedného dodávateľa a na jednej faktúre,“ povedal predseda predstavenstva oboch spoločností Juraj Ondriš.

Generálny riaditeľ Swanu Roman Vavrík informoval, že po náročnom procese uzatvárania tejto transakcie pokračujú v diskusii o novom brande či organizačnej štruktúre. „Výhodou budúcej fúzie je, že obe spoločnosti majú historicky identického majoritného akcionára a už dnes (11. október pozn. redakcie) majú niektorých spoločných manažérov, tímy i zdieľané predajné miesta,“ podotkol Vavrík.

Konsolidácia telekomunikačného trhu

Partner Sandbergu Michal Rybovič povedal, že do spoločného podniku vstúpili ako majiteľ vtedajšieho operátora Benestra a DanubiaTel ako akcionár Swanu. „Naším spoločným cieľom bolo konsolidovať telekomunikačný trh, ako aj zvýšiť hodnotu Swanu synergiami po fúzii,“ poznamenal Rybovič s tým, že firmy sa portfóliom služieb vzájomne dopĺňali.

Ako dodal, investičné ciele sa im podarilo prekonať, exit tak bol prirodzeným vyvrcholením misie. Spojením operátorov Swan a Benestra vznikol v roku 2017 najväčší alternatívny telekomunikačný operátor výhradne v slovenskom vlastníctve.

Obrat za milióny eur

Po fúzii podnik nadviazal na silné stránky jednotlivých firiem s cieľom získať ešte silnejšie postavenie na trhu. V súčasnosti je operátor Swan druhý najväčší poskytovateľ fixných telekomunikačných služieb v biznis sektore a jeho obrat dosahuje takmer sto miliónov eur.

Financujúcim partnerom transakcie je konzoricum bánk na čele s Tatra bankou, ktorá je spolu so Slovenskou sporiteľňou a s Československou obchodnou bankou aranžérom syndikovaného úveru v celkovej výške 177 miliónov eur. Spoločnosti sa dohodli, že hodnotu transakcie, ktorá podlieha schváleniu Protimonopolným úradom SR, nebudú zverejňovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj OndrišMichal RybovičRoman Vavrík
Firmy a inštitúcie 4kaBenestraČSOB Československá obchodná bankaProtimonopolný úrad (PMÚ) SRSandberg CapitalSlovenská sporiteľňaSWANSwan MobileTatra banka