Petíciu 4ky za zachovanie konkurencie podporilo 30-tisíc ľudí, regulačný úrad sa ňou musí zaoberať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
4ka
Foto: SITA/Marko Erd
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 28. septembra, 16:35

Petíciu za zachovanie konkurenčného prostredia na trhu mobilných služieb s bezmála 30-tisíc podpismi odovzdali vo štvrtok predstavitelia mobilného operátora 4ka na Úrade pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.

Žiadajú štát o nápravu

Spoločnosť Swan, ktorá 4ku prevádzkuje, informovala, že cieľom je zastaviť rozbehnutú aukciu frekvencií, ktorá je podľa organizátorov petície neprofesionálne pripravená a v konečnom dôsledku môže znamenať pre spotrebiteľov vyššie ceny.

„Konanie štátu vyvoláva otázky o netrasparentnosti celého procesu aukcie, ktorú regulačný úrad menil náhle a za podozrivých podmienok v prospech veľkých operátorov. My a bezmála 30-tisíc občanov žiadame štát o nápravu a vytvorenie konkurenčných podmienok pre štyroch mobilných operátorov,“ povedal predseda predstavenstva Swanu Juraj Ondriš.

Štvrtý telekomunikačný operátor za dva týždne vyzbieral takmer trojnásobok potrebných podpisov. Štát, respektíve regulačný úrad, má teraz zákonnú povinnosť sa petíciou zaoberať, prešetriť a do 30 pracovných dní oznámiť výsledok jej vybavenia.

Obyvatelia sa vraj nemusia obávať

Poverený minister dopravy Pavol Lančarič v súvislosti s aukciou frekvencií pre mobilné služby informoval, že telekomunikačný úrad už skôr prijal rozhodnutie, konzultoval ho s ním a v plnom rozsahu ho podporuje. Obyvatelia sa podľa ministra z tohto dôvodu nemusia obávať vplyvu na rast cien mobilných služieb.

„Obava, že by výsledok aukcie, podľa toho, aké sú očakávania, akýmkoľvek spôsobom mal ovplyvňovať budúcu cenotvorbu hovorov alebo dát, je určite nepresná a nesprávna,“ povedal na sociálnej sieti Lančarič.

Podľa neho očakávaná cena vydelená počtom rokov alebo mesiacov platnosti licencie bude úplne porovnateľná napríklad s číslom, ktoré operátori platia za energie.

Najmenší trhy so štyrmi operátormi

Minister upozornil na to, že Slovensko má najmenší trh so štyrmi mobilnými operátormi, pričom trhy nášho rozsahu majú troch operátorov. Operátor 4ka vstúpil na slovenský trh v roku 2015.

„Keď je operátor na trhu menej ako päť rokov, môže telekomunikačný úrad tej-ktorej krajiny pomerne viditeľne zvýhodňovať najmenšieho hráča. Tu už dávno sú štyria hráči a nie je to päť rokov,“ uviedol Lančarič s tým, že operátori hľadajú stále spôsob, ako sa dostať do lepšej pozície.

Úrad má podľa neho tiež svoje limity a môže postupovať podľa pravidiel Európskej únie. Minister spomenul ako príklad Belgicko, kde zvyšovali počet mobilných operátorov z troch na štyroch. „Je dvakrát väčšie podľa počtu obyvateľov, pokiaľ ide o peniaze, minimálne trikrát väčšie ako my,“ porovnal Lančarič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj OndrišPavol Lančarič
Firmy a inštitúcie SWANÚrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb