Platformy ako TikTok a Snapchat môžu byť v Únii vypnuté, dôvodom je nenávistný obsah

TikTok
Foto: ilustračné, SITA/AP

Platformy sociálnych médií ako TikTok a Snapchat budú čeliť možným odstávkam, keď nezasiahnu proti problematickému obsahu počas nepokojov podľa zákona Európskej únie (EÚ). Ako referuje web Politico, v pondelok to povedal eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

Škodlivý obsah budú musieť mazať

Ak existuje nenávistný obsah, obsah, ktorý vyzýva napríklad na vzburu, ktorý tiež vyzýva na zabíjanie a pálenie áut, budú musieť obsah okamžite vymazať,“ povedal Breton v rozhovore pre France Info s odvolaním sa na zákon o digitálnych službách, ktorý od 25. augusta zavedie nové požiadavky na veľké platformy.

Ak tak neurobia, budú okamžite sankcionovaní. Máme tímy, ktoré môžu okamžite zasiahnuť,“ povedal Breton. „Ak nebudú konať okamžite, potom áno, v tom momente budeme môcť nielen uložiť pokutu, ale aj zakázať prevádzku (platforiem) na našom území.

Nové zákonné povinnosti

Devätnásť veľkých online platforiem vrátane TikToku, Snapchatu, Instagramu a Twitteru bude musieť od budúceho mesiaca dodržiavať nové zákonné povinnosti na obmedzenie šírenia nelegálneho a škodlivého obsahu.

Platformy s viac ako 45 miliónmi používateľov v EÚ budú musieť Komisii poskytnúť aj prvé podrobné posúdenie ich hlavných rizík pre používateľov. Platformy riskujú pokuty až do výšky šesť percent svojich globálnych príjmov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Thierry Breton
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaInstagramSnapchatTikTokTwitter